Alaçatı'da Aşk Yolu açıldı

İzmir' in Çeşme ilçesine bağlı turizm beldesi Alaçatı'da 'Aşk Yolu', düzenlenen etkinlikle açıldı.

  • İHA
  • Turizm
  • Pazartesi 02.07.2012 11:26
Alaçatı'nın aşıklar köprüsü olarak bilinen Hacımemiş Mahallesi'ndeki taş köprünün bulunduğu sokak, siyaset ve iş dünyasından seçkin konukların katıldığı kokteylle açıldı. Kokteylde konuklar, klasik müzik eşliğinde keyifli dakikalar geçirdi. Soprano Şebnem Arfai Zarandi ve tenor Oğuz Çimen'in seslendirdiği operalardan düetler, arya ve napoliten şarkılar geceye renk kattı.

Projeyi anlatan İzmir'in ünlü turizmcilerinden Miko Cafe'nin sahibi Cenap Türksavaş, 15 yıl önce gördüğü köprüden çok etkilendiğini ifade ederek, hem Alaçatı'da yaşayanlar hem de mübadele döneminde Alaçatı'dan ayrılmak zorunda kalanlarla yaptığı sohbetlerde köprünün hikayesini öğrendiğini belirtti. Türksavaş, 'Alaçatılılar'ın anlattığına göre bir asrı aşkın süredir, düğün seremonilerinde gelin ile damat bu köprü üzerinde fotoğraf çektirirmiş. Bu hikaye beni çok etkiledi. Bu hikaye ile 'Aşk Yolu' hayali oluştu. Bu köprüde yaşanan anıların canlanması için sokağı canlandırma fikri beni heyecanlandırdı. Aşıklar Köprüsü, Dilek Kuyusu ve Eros heykelinin yer aldığı bir sokak projesi böyle başladı. Aşk Yolu'nda yeni anılar kazanmak için sokakta bulunan evleri, bu duyguyu paylaşmak isteyenlere açmak gerekiyordu. Böylelikle sokaktaki restoranlar, kafeler bir bir şekillendi. Projeyi önce Alaçatı Belediye Başkanımız Muhittin Dalgıç ile paylaştım. Onun olumlu yaklaşımı ile işe koyulduk. Projeyi genç turizmci arkadaşım Yiğit Enginakın'ın enerjisi ile kısa sürede tamamladık. Biz bir hayali gerçekleştirdik, bu yaz herkesi bu hayali yaşamaya davet ediyoruz' diye konuştu.


Aşk Yolu'na açılan evlerin yerli ve yabancı turistlere Egeli konukseverliğiyle hizmet etmek için hazırlandığını ifade eden Türksavaş, Aşk Yolu'nda yer alan mekanlarda Alaçatı'nın tüm güzelliklerini yansıtmaya özen gösterdiklerini vurguladı. Aşk Yolu'nda Ege mutfağının eşsiz tatlarının sunulacağı meyhane, Akdeniz mutfağı ve dünya mutfağına sahip restoranlar ve teras kafenin bulunduğunu belirten Türksavaş, 'Gelin aşkı paylaşalım' dedi.

Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise, Alaçatı'nın en eski yerleşim yerlerinden olan Hacımemiş Mahallesi'nde bulunan ve Köprü Çıkmazı olarak bilinen sokağın Aşk Yolu adıyla düzenlenmiş olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, 'Aşk Yolu Alaçatı'ya yakışan çok güzel bir sokak oldu. Bana hep sorarlar, Alaçatı sizin için ne ifade ediyor diye. Ben bu soruyu hep 'Aşkı ifade ediyor' diye cevapladım' dedi.

BİZE ULAŞIN