Turizm çalışanlarına AIDS uyarısı

Özellikle gençlerin yoğunlukta olduğu turizm sektörü çalışanlarının, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Özellikle gençlerin yoğunlukta olduğu turizm sektörü çalışanlarının, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AIDS'in cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sadece birisi olduğunu, bunun dışında da çok sayıda bulaşıcı hastalık bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de AIDS'ten korunma açısından belli bir bilinç noktasına gelindiğini belirten Köksal, ''Ama hala hastalığın ciddiyetinin farkında olmayan bir kesim olduğunu da üzülerek görüyoruz. Bizi korkutan nokta, bu kişiler infekte olduktan sonra, başka ilişkilerde bulundukları diğer insanlara da hastalığı bulaştırmış olmaları. Hastalığın giderek artıyor olması pek de gereken önlemlerin alınmadığını, özellikle kişilerin kendi cinsel hayatlarına gerekli önemi göstermediklerinin göstergesi'' dedi.

Prof. Dr. Köksal, Türkiye'deki AIDS hastaları sayısını telaffuz etmenin çok doğru olmadığını ifade ederek, ''Çünkü biz buz dağının üzerini tespit edebiliyoruz, geride bilmediğimiz çok sayıda vaka olduğunu düşünüyorum. Rakamlar her zaman değişiyor ama 3 bin civarında vaka olması lazım. Bunların bir kısmı yaşamlarını kaybettiler ama bundan çok daha fazla vaka olduğunu biliyoruz'' diye konuştu.

Yaz mevsiminde turizm hareketlerinin çok fazla olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Köksal, şunları söyledi:
''Biz bir turizm ülkesiyiz veya bizim ülkemizden başka yerlere turizm amaçlı gidenler olmakta. 'Bir yaz kaçamağı' deyip de bazı hastalıkların gözardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü AIDS gibi çok ciddi bir hastalıkla karşılaşılabilir. Yine bel soğukluğu, frengi olabilir. En basitinden mantar hastalıkları olabilir, o kadar bulaşabilen hastalık var ki bu nedenle hastalıkları bilmek, öğrenmek ve dikkat etmek önemli. Güvenli cinsel yaşam ve kendi davranışlarında koruyucu önlemlerin alınması, bu hastalıklardan korunmak için son derece önemli.''

''KARADENİZ'DE VAKA SAYISI ARTTI''

Karadeniz'in, AIDS açısından riskli bölgeler arasında bulunduğuna dikkati çeken Köksal, ''Karadeniz'de gurbetin yoğun yaşanması ve Sarp Sınır Kapısı'nın açılması, vaka sayısını çok rahatlıkla söyleyebilirim, maalesef artırdı. Bölgede vaka sayısı olarak eskiden ayda birkaç vaka görürdük, artık haftada en az bir iki vaka geliyor. 2012 yılının ilk 6 ayı ve 2011'in son 6 ayına baktığım zaman herhalde 50 civarında yeni vaka gördük. Bu da büyük bir rakam'' dedi.

Prof. Dr. Köksal, kendilerine çok ilerlemiş vakaların geldiğini, bunun birinci sebebinin hastalığın saklanmak istenmesi, ikincisinin ise ilaçların düzenli kullanılmaması olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Aslında AIDS erken geldiği zaman korunulabilecek bir hastalık, tedavisi mümkün olan bir hastalık. Turizm sektöründe genellikle gençler, çok genç çocuklar çalışmakta. Bunlar eğitimleri sırasında tabi ki mesleki riskler açısından bir takım eğitimleri almaktalar, ama bazen çok cazip şeylerle karşılaşabilirler. Unutmasınlar ki korunmak son derece önemli. Bunun için sağlık kuruluşları, bir takım dernekler var, web sayfaları var, internet ortamı var. Buradan kendilerini korumak için bilgi edinebilirler, bizlere sorabilirler. Kendilerini korumayı öğrenmeleri şart. Cazip teklifler her zaman cazip sonuçlarla sonuçlanmayabiliyor. Mesleklerinin gerektirdiği etik kuralların dışında çalışmamaları gerekir, bunlara özen göstermek lazım.''

BİZE ULAŞIN