Trabzon'da kruvaziyer turizmi

Trabzon'a kruvaziyer gemilerle gelen turist sayısı her geçen yıl artarken, önümüzdeki 4 ay içerisinde 21 kruvaziyer gemi kente gelecek.

Trabzon'da kruvaziyer gemilerle gelen turist sayısı her geçen yıl artarken, önümüzdeki 4 ay içerisinde 21 kruvaziyer gemi kente gelecek.
Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon'un son yıllarda turizmde önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti.
Kentin artık dağ ve yayla turizminin önemli merkezlerinden biri haline geldiğine dikkati çeken Kızılcık, ''Bunun dışında ilimize farklı etkinlikler yapmak için çok sayıda ülkeden turist geliyor. Özellikle Arap ülkelerinden yoğun bir şekilde turist gelirken kruvaziyer gemilerle de Avrupa ve Amerika'dan ziyaretçiler geliyor. Yabancı turistler ilimizde en fazla tarihi ve doğal mekanları geziyor'' dedi.

KRUVAZİYER GEMİLERLE GEÇEN YIL 10 BİN TURİST GELDİ

Kızılcık, dağ ve yayla turizminden sonra kruvaziyer turizminin de artık Trabzon için önemli bir hal almaya başladığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''İlimize 2010 yılında 19 gemi ile 8 bin 168, 2011 yılında ise 21 gemi ile 10 bin turist geldi. Bu yıl ise 21 adet kruvaziyer gemi ilimize turist gelecek. Bu önemli bir rakam. Gemi sayılarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını tahmin ediyoruz. İlimizde turizm altyapılarının daha da güçlenmesi yönünde çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Trabzon'a gelen yerli ve yabancı turistlerin rahat ve huzurlu bir şekilde ilimizi gezmesini istiyoruz. Bunun için de tüm eksiklerin giderilmesi noktasında çalışıyoruz.''

EN ÇOK SÜMELA MANASTIRI'NI ZİYARET EDİYORLAR

Trabzon'a kruvaziyer gemilerle daha çok Amerikalı ve Alman turistler geliyor. Turistlerin en çok tercih ettiği mekanların başında Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Ortahisar Mahallesi, Gülbaharhatun Camisi, Kızlar Manastırı, Uzungöl ve Akçaabat Sera Gölü yer alıyor.

BİZE ULAŞIN