800 yıllık köy turistlerin gözdesi

Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı 800 yıllık geçmişe sahip Sarıhacılar köyü, her geçen yıl daha fazla turist çekiyor.

Sarıhacılar köyü, Osmanlı mimarisi tarzındaki evleri, yaklaşık 400 yıllık camisi ve tarihi yoluyla turistlerin ilgisini çekiyor. Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, tarihi İpek Yolu'nun Akseki'den başlayıp Sarıhacılar'da son bulduğunu söyledi. Çeviren, '2007 yılında burası koruma altına alındı. Biz Akseki'de alternatif turizmi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu yönde çalışmalarımız var. Amacımız bu yolu turizme kazandırmaktır. Özellikle bu yol için yeni proje için müracaat ettik. İnşallah turizme açacağız. Bu bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir. Ancak bu yolun bir kısmını yürümekteler. Biz yapmış olacağımız çalışmalar ile birlikte bu yolun tamamını Sarıhacılar'dan Akseki'ye kadar olan kısmını turizme kazandırmak istiyoruz. Antalya'da turizm deniz, kumsal, güneştir. Ama turistler uzun zaman burada kalınca bundan sıkılıyorlar ve doğa ile iç içe olmak istiyorlar. Burayı biz turizme kazandırdığımız zaman özellikle alternatif turizm açısından ciddi katkı sağlayacağını düşünmekteyiz' dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Kaymakam Çeviren ile birlikte tarihi yolu gezen Amerikalı Profesör Ronald Wade Kirchhoff ise, hayranlığını gizleyemedi. Kirchhoff, 'Tarihi yola bakın, çok harika bir yer. Çok tarihi yerler gördüm, çok insan gördüm, ama burası gibi güzel yer görmedim. Buraya bir daha gelecek misiniz diye sormayın, buradan ayrılmak istemiyorum. Muhteşem bir yer' diye konuştu.


Doğasever bir grup arkadaşı ile Antalya'dan tarihi Sarıhacılar köyüne gelen Orhan Deniz de, 'Yaklaşık 800 yıllık geçmişi olan tarihi Sarıhacılar köyünü gezmeye geldik. Ülkemizdeki bu kültürel zenginliği yerinde görmek bütün arkadaşlarımızı memnun etti. Köylüler ile tanıştık. Onların misafirperverliklerini gördük. Tarihi Sarıhacılar köyünün içinden geçen İpek Yolu'nu gezdik. Ayrıca ülkemizde sadece bu köye has olan düğmeli evleri gezdik ve gördük. Gerçekten çok ilginç' dedi.

Turistlere rehberlik eden Muhammet Güzel, köyün Alanya'yı Konya'ya bağlayan İpek Yolu üzerinde kurulmuş bir yerleşim yeri olduğunu söyledi. Güzel, 'Her geçen gün köyümüzü ve İpek Yolu'nu görmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin sayısı artmaktadır. Bu yılın ilk 6 aylık bölümünde 15 bin civarında yerli ve yabancı turist köyümüzü ve İpek Yolu'nu ziyaret etti. Herkesi köyümüzü ve İpek Yolu'nu gezmeye, görmeye ve buralarda hoş bir vakit geçirmeye davet ediyoruz' diye konuştu.

Sarıhacılar köyünün 800 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Güzel, 'Selçuklular döneminde kurulmuş bu bölgenin en eski Müslüman Türkmen köylerindendir. Köyümüzde 2000 yılından itibaren başlayan restorasyon ve yenileme çalışmalarında orijinaline uygun olarak 10 tane ev restore edildi. 3 tane evin de restorasyonu devam etmektedir' dedi.
BİZE ULAŞIN