Silivri'de karnaval havası

Silivri denildiğinde cezaevi ve yargı mahkemeleri ile akıllara gelmekte. Bu imajı silmek ve yoğurdu ile hatırlanmak isteyen Silivri'de, Yoğurt Festivali'nin bu yıl 51.'si 26 ülkenin katılımı ile gerçekleşti. Cumartesi gününe kadar sürecek festivalin açılışında yaklaşık 5 bin vatandaşın katılımı ile kortej yürüyüşü yapıldı. ABD, Rusya, Bulgaristan gibi birçok devlet Silivri halkını yalnız bırakmadı. Kortej yürüşünün ardından Silivri'nin sembolü olan Yoğurtçu Heykeli'nin açılışında ünlü sanatçı Müjdat Gezen ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar birlikte kurdela kesti.

Silivri Belediye Başkanı Işıklar, "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Silivri'nin, yoğurdu ile ön plana çıkması için her türlü fedakarlıktan kaçmayacağız" diye konuştu. Ünlü sanatçı Müjdat Gezen ise Silivri'deki mahkemelere atıfta bulunarak yediden yetmişe herkesi bıktıran yargılama sürecinin artık bitmesini vurguladı ve İstanbul'un güzide ilçesi Silivri'nin artık kültür, sanat ve tarihi ile anılması gerektiğini söyledi. Müjdat Gezen 30 Ekim'de Silivri'de hizmete girecek tiyatro merkezinde yeni oyunlarının galasını gerçekleştireceklerinin müjdesini de verdi.

SİLİVRİ CADDELERİ KARNAVALA DÖNÜŞTÜ

Silivrili bayanların el emeği göz nuru ürünlerinin standlarda tanıtılması ve aile bütçelerine destek olması adına satışa sunulması ile caddeler adeta karnaval alanına dönüştürüldü. Öte yandan tavla turnuvaları, satranç ve sokak basketbolu ile de Yoğurt Festivali ayrı bir güzellik de katılmış olundu. Yabancı konukların dansları ise binlerce vatandaş tarafından pür dikkat takip edildi.

EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN ÜLKE GÜNEY KORE OLDU

Konuk ülkelerin performansları ise zaman zaman vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. Yoğurt yeme yarışında Güney Kore'den Sanghoo Lee büyük bir ustalıkla elleri bağlı şekilde kaşık kullanmadan yoğurt yiyerek yarım altını bulmayı başardı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Ziynet Sali'nin müthiş performansı karışısına izleyenler adeta kendinden geçti. Ünlü sanatçıya teşekkür çiçeği ve Yoğurtçu Heykeli'nin maketi hediye olarak Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar tarafından verildi. İki saat sahnede kalan Ziynet Sali 30 bin vatandaşı coşturdu.
BİZE ULAŞIN