İki ülke havacılık anlaşmasını yeniledi

Türkiye ve Irak'ın sivil havacılık yetkilileri, 16-17 Temmuz 2012 tarihleri arasında Ankara'da bir araya gelerek mevcut ikili hava ulaştırma anlaşmasını günün koşullarına göre revize etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'yi temsilen Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici, Irak hükümetini temsilen Irak Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Samer Kerim Abid Ali Kuba'nın başkanlık ettiği müzakereler sonunda anlaşma sağlanan konulara ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

İmzalanan mutabakat zaptına göre iki ülke arasındaki charter uçuşlar kısıtlamasız hale getirilirken, haftalık karşılıklı dört frekans kargo seferi yapılmasına imkan tanındı.

Önceki anlaşmalarda yer alan haftalık 62 frekanslık yolcu taşıma hakkı ise aynen muhafaza edildi.

Yolcu uçağı ile kargo taşıma hakkını (Belly Kargo), frekans ve kapasite kısıtlaması olmaksızın sınırsız hale getirilen anlaşmaya ayrıca, Üçüncü Taraf Kod Paylaşım Maddesi'nin eklenmesine de karar verildi.

Taraflar ayrıca eğitim, güvenlik, bakım, yer hizmetleri başta olmak üzere havacılıkla ilgili birçok alanda işbirliği yapma konusunda uzlaşma sağladı.

Müzakerelerde, iki ülke arasında tayin edilen havayollarının ticari konularda işbirliği sağlaması için sivil havacılık otoriteleri tarafından desteklenmesi konusunda da fikir birliğine varıldı.
BİZE ULAŞIN