El-Aman Hanı turizme kazandırılıyor

Bitlis'te ilgi gösterilmeyen yörenin en önemli tarihi eserlerinden El-Aman Hanı, restore edilerek turizme kazandırıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 9 milyon liraya restore edilen han, Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından tarihi dokusuna uygun hale dönüştürüldü.

BEÜ, kültür merkezi olarak kullanacağı tarihi han için bugüne kadar 2 milyon lira harcadı. Van beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından 16. yüzyılda yaptırılan ancak ilgisizlikten dolayı harabeye dönüşen El-Aman Hanı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bitlis Eren Üniversitesi´nin toplam 11 milyon lirayı bulan projesiyle yeniden hayat buldu. Tarihi Hanın içerisinde eskiden kalma Türk hamamının da restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Mahmut Doğru, halk arasında bilinen ismiyle El-Aman Hanı, yani El-Aman Kervansarayı'nın 16. yüzyıldan kalma bir kervansaray olduğunu belirtti. Rektör Doğru, şöyle dedi: "Biz burayı Bitlis Eren Üniversitesi olarak 2010 yılının başlarında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden devraldık ve devraldıktan sonra içinde restorasyonuyla ilgili çalışmalara başladık. İçerde yaptığımız çalışmalarla çok yönlü faaliyet gösterecek şekilde çalışmalarımızı yaptık burada. Örneğin burada 300 kişilik bir çok amaçlı kullanım salonumuz mevcut, 100 kişilik restaurantı, mutfağı dahil restaurantı mevcut, 11 tane ofisi mevcut, 50'şer kişilik iki adet sinema salonumuz mevcut burada ve bu sinema salonumuzda gerek öğrencilerimiz için gerekse ziyarette bulanacak halkımız için film ve tanıtım filmi yapılabilecek iki tane cep sineması da mevcut burada. Hanımız, yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik bir kapalı mekana sahip, aynı zamanda 16 bin metrekarelik dış alana sahip.


Dış alan düzenlemesini, peyzaj düzenlemesini de yine profesyonel firmalara yaptırıp hizmete açıyoruz. Ve burada gece ışıklandırmasıyla ağaçlandırması ve aynı zamanda çimlendirmesiyle insanların burada rahat bir gün ve gece geçirebilecekleri bir mekan haline getirdik burayı. Şu anda biz bütün hazırlıklarımızı burada tamamlamış durumdayız ve misafirlerimizi gerek yurt içinden gerek yurt dışından misafirlerimizi buraya hem tarihi mekanı gezmeye hem de tarihi mekan içerisinde burada gönüllerince istedikleri kadar kalmaya ve vakit geçirmeye davet ediyoruz ve inanıyoruz ki bu kervansaray Türkiye'de sayılı birkaç kervansaray arasında yerini alacaktır, kullanım olarak da yerini alacaktır. Ve aktif olarak kullanmaya başlandıktan sonra da gerek yurt içinde gerek yurt dışında burası gereğince tanıtılmış olacak ve hizmetini de yıllarca ihmal edilmiş olan hizmet alanındaki görevini de yerine getirmiş olacaktır. Biz misafirlerimizi buraya bekliyoruz."

El-Aman Hanı´nı gezen vatandaş M. Salih Aygün de 2010 yılına kadar burasının gerçekten harabe bir durumda olduğuna işaret ederek, "Adeta virane diyebileceğimiz bir şekilde, sahipsiz kalmıştı. 2010 yılından sonra üniversitenin buraya el atmasıyla beraber inşallah ata sözünde olduğu gibi 'her şey aslına döner' misali, burası da inşallah aslına dönecek, umarım tarihi dokusuna yakışır bir şekilde halkımıza hizmet verecektir, yerli ve yabancı turizme hizmet verecektir." şeklinde konuştu.


BİZE ULAŞIN