Sıcaklar Mardin'in turizmini vurdu

İlkbaharla birlikte yoğun turist akınına uğrayan Mardin'de yaşanan aşırı sıcaklar ve Ramazan ayının gelmesi nedeniyle turist sayısında azalma oldu.

Bu yılın ilk 6 ayında yaklaşık 500 bin turistin ziyaret ettiği kentte aşırı sıcaklar nedeniyle turizm acentelerine başvuran turist sayısının azaldığı belirtildi.

Mardin Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay, aşırı sıcaklar nedeniyle temmuz ayında turist sayısında önemli ölçüde bir azalma yaşandığına dikkat çekti. Dünyanın birçok ülkesinden gelen yerli ve yabancı turistler aşırı sıcaklardan dolayı turlarına ara vermek zorunda kaldıklarını belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Davut Beliktay, "Havaların sıcak olması turistleri Mardin'e değil daha çok sahil kentleri ve Karadeniz Bölgesi'ne yönlendirdi. Bu da Mardin'e gelen turist sayısında azalmalara neden oldu. Ama buna rağmen biz umudumuzu eylül ayına bağladık. Eylül ayında bütün otellerin rezervasyonları dolduğunu öğrendik. Bu da bizi sevindirdi. Bu yılın ilk 6 ayında yaklaşık 500 bine yakın yerli ve yabancı turist kentimizi ziyaret etti. İnşallah yıl sonuna kadar 1 milyonu aşar." dedi


800 yıllık tarihi bulunan Artuklu Butik otel sahibi Sabahattin Evrensel ise sıcaklarla birlikte turist sayısında da önemli ölçüde bir azalma yaşandığını, umutlarını eylül ayına bağladıklarını söyledi. Erdoba konağı ortaklarından Bülent Sümer ise temmuz ayında yaşanan sıcaklar yüzünden Mardin'e gelen turist sayısında yüzde 70 oranında bir azalma olduğunu ancak bu kısa süreli olduğunu önümüzdeki aydan itibaren Mardin'e yoğun bir turist akını başlayacağını kaydetti. Turizm acenteleri ise Mardin'e gelen turist sayısında yaşanan azalmanın aşırı sıcaklara bağladıklarını belirterek, turistler sıcaklardan korunmak için daha çok sahil bölgelerini tercik ettiklerini açıkladı.

Bu arada Mardin'de bulunan bütün otellerin sonbahar turizmi için şimdiden yoğun bir şekilde rezervasyon almaya başladığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN