4. büyük mağara ışıklandırılacak

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin 4. büyük mağarası olan Bulak Mencilis Mağarası yeniden ışıklandırılacak.

Toplam 6 kilometre uzunluğu olan ve 500 metresi turizme açılarak daha önce ışıklandırılan Bulak Mencilis Mağarasının, ışık sisteminin sarkıt, dikit, sütun, ve duvar damlataş oluşumlarına zarar verdiği gerekçesiyle yenileneceği bildirildi.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 4. büyük mağarası olan Mencilis'in 3 kattan oluştuğunu, içinde yer altı nehri ve şelalenin bulunduğunu söyledi.

Yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çektiğini vurgulayan Küçük, şöyle konuştu:

''Safranbolu turizminin önemli ayaklarından biri olan Bulak Mencilis Mağarası, orijinal doku korunarak yeniden ışıklandırılıyor. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdare kaynaklarından yararlanılarak yapılan mağara içi ışıklandırma sisteminde sona doğru geliniyor. Profesyonel olarak en son teknoloji kullanılarak ışıklandırılıyor. Daha önceki ışıklandırma sistemi mağaraya zarar verdi. Yeni ışıklandırma sistemi mağaranın orijinal dokusunu artık bozmayacak ve daha hoş görüntü verecek.''

Küçük, mağaranın dışında da çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''Mağara girişindeki çevre düzenlemesi devam ediyor. Park yeri ve yol sorunu halledildi. Gelen ziyaretçiler mağara gezisinin ardından buralarda yapılacak oturma alanlarında keyifli anlar geçirecekler'' dedi.

BİZE ULAŞIN