Balkanlar'da bayram tatili

Son yılların en çok ilgi gören destinasyonlarından Balkanlar'da Hırvatistan, Bosna Hersek ile Karadağ belki de son kez vizesiz gezilip görülebilecek.

Son yılların en çok ilgi gören destinasyonlarından Balkanlar'da Hırvatistan'ın Dubrovnik, Bosna Hersek'in Saraybosna, Mostar şehirleri, Pocitel kasabası, Karadağ'ın Kotor körfezi belki de vizesiz son kez gezilip görülebilecek.

Bir turizm şirketinin pazarlama müdürü Sarp Özkar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkanlar'da yer alan Hırvatistan'ın 2013'te Avrupa Birliği'ne (AB) girişiyle, vize alma zahmetinin yanı sıra vizeye ödenecek 70-100 avro arası harcamanın da seyahat masrafını artıracağını söyledi.
Balkanlar'ın son yılların en çok tercih edilin destinasyonlarından biri olduğunu belirten Özkar, gelecekte belki de bu keyfi çıkarmanın bu kadar kolay olmayacağını dile getirerek, Balkan coğrafyasında Hırvatistan'ın AB'ye girişiyle birçok şeyin değişebileceğini vurguladı.

Balkanlarda yeme, içme ve alışveriş masraflarının Avrupa standartlarında uygun fiyatlara mal edilebildiğine dikkati çeken Özkar, ''Hırvatistan 2013'te AB'ye katılıyor ve artık Schengen vizesiyle seyahat edilebilecek. Kurban Bayramı, bu güzel coğrafyayı vizesiz keşif için son fırsat olabilir'' dedi.


Balkanlar'ın, Türkiye'de ilgi gören İtalya, Orta Avrupa, İspanya, Fransa ve Mısır ile kısa zamanda girdiği rekabet sonucu, İspanya, Fransa ve Mısır'ı tahtından etmeyi başardı ve gözünü İtalya ile Orta Avrupa'nın yerine geçmeye diktiğini kaydeden Özkar, şöyle konuştu:
''Klasik paket tura katılan turistlerin yanı sıra gezgin olarak adlandırılan, şehrin ana caddelerinden ziyade arka sokaklarını, lokal yaşam kültürünü keşfetmeyi seven tatilcilerin de ilk tercihi haline gelmeye başladı. Başta Hırvatistan'ın Dubrovnik şehri olmak üzere, Bosna Hersek'in Saraybosna, Mostar şehirleri, Pocitel kasabası, Karadağ'ın Kotor körfezi ve Makedonya'nın Üsküp ve Ohrid şehirleri en çok talebi gören Balkan destinasyonları oldu.''

Vizesiz seyahatte son dönemlere girildiğinden Kurban Bayramı turlarına çok fazla talep olduğunu anlatan Özkar, ''Birbirinden güzel 3 ülkeyi bayramda bir tur paketiyle görmek diğer tur paketlerine göre çok daha ekonomik. Sadece 429 avrodan başlayan fiyatlarla herkese ve her keseye uygun konaklama çeşitleriyle satılıyor. Bu fırsatı kaçırmak istemeyenler için bayramda 4 günlük seyahatlerle Hırvatistan, Bosna Hersek ve Karadağ'dan oluşan 3 ülke görülebilir'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN