Turizmci bayram edecek

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, hükümetin yaptığı açıklama doğrultusunda, Kurban Bayramı tatilinin Cumhuriyet Bayramı ile 6 gün olmasının sektöre ciddi bir canlılık katacağını söyledi.

Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk turizmindeki yabancı turist sayısının Ortadoğu'daki siyasi, Avrupa'daki ekonomik krize rağmen geçen yıla göre arttığını bildirdi.

Yaklaşan Kurban Bayramı'nın sektörde hareketlilik getirmesini beklediklerini anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:
''Hükümetimizin yaptığı açıklama doğrultusunda, Kurban Bayramı tatilinin Cumhuriyet Bayramı ile 6 gün olması sektöre ciddi bir canlılık katacaktır. Bu doğrultuda tatilini 5 gün olarak planlayanlar daha önceden rezervasyon yaptıkları için sorun yaşamayacaklar. Seyahatlerini 10 olarak planlayanların ise iş yerlerinden izin alarak tatillerini uzatabileceklerini düşünüyoruz. Özellikle yurt içi ve yurt dışında büyük hareketlilik yaşanacağı tahmin ediliyor. 400 bin kişinin yurt içinde, 200 bin kişinin ise yurt dışındaki programlara katılacağını düşünüyoruz'' dedi.

''TATİLE ÇIKACAK VATANDAŞLAR SEYAHAT SİGORTASI YAPTIRMALI''

Ulusoy, Kurban Bayramı'nda tatile çıkacak vatandaşların rahat ve huzurlu bir tatil geçirmesini dileyerek, şöyle konuştu:
''Özellikle Seyahat acentaları kanalıyla tatile çıkacak vatandaşlarımızın paket tur satın aldıklarında, mutlaka seyahat sigortasını yapmaları gerektiğini, bunun yasal bir zorunluluk olduğunu özellikle ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Kurban Bayramı rezervasyonlarında yurt içi turlarda Antalya bölgesi başta olmak üzere sanatçılı gala programlarıyla lanse edilen Kıbrıs, Marmaris, Bodrum, Çeşme, Fethiye ve Kuşadası, kültür turlarında ise Kapadokya, Pamukkale, ve İzmir çevresini kapsayan İyon turlarının yoğun talep göreceğini tahmin ediyoruz.''
İstanbul yakınları için Safranbolu turlarının da ilgi göreceğini ifade eden Ulusoy, ''Yurt dışı turlarda ise vizesiz destinasyonlar başta olmak üzere orta Avrupa, Amsterdam, Roma, Floransa, Paris, Dubai, Beyrut, Rusya, İspanya, Dubrovnik, Budapeşte, Prag, Mısır, Hindistan turlarının rağbet göreceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN