Türkiye İlk 10'a Oynuyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: ''Türkiye 25 yıldır terörle mücadele ediyor, bir yandan da dünyada olumlu imaj çizerek, Türkiye'yi dünyada ilk 10 içerisine sokuyorl

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmcilere hitaben ''Türkiye 25 yıldır terörle mücadele ediyor, bir yandan da dünyada olumlu imaj çizerek, Türkiye'yi dünyada ilk 10 içerisine sokuyorlar'' dedi.

Günay, Genç Turizmciler Derneği ve ''turizmtrend.com'' işbirliğiyle İstanbul Kongre Merkezi ICC'de düzenlenen Turizm Trendleri Zirvesi'ne katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay yaptığı konuşmada, turizm sektörünü dünyada ve Türkiye'de yeni gelişen alanlarından biri olarak niteledi. Türkiye'nin son çeyrek yüzyılda turizmin önemini fark etmeye başladığını söyleyen Günay, ''Son yıllarda da Türkiye'de turizm, konaklama tesislerinin nitelikleriyle, gezi alanlarının özellikleriyle, bütün doğal ve tarihsel mirasıyla Türkiye büyük bir potansiyel içeriyor'' diye konuştu.

Turizmin ve turizm alanında çalışanların saygınlığının arttığını ifade eden Günay, Sadri Alışık'ın canlandırdığı ''Turist Ömer'' tiplemesinden yola çıkarak şöyle konuştu:

''Turist Ömer tiplemesinin toplumda yarattığı algıyla, bugünkü konaklama tesislerini, yeme içme mekanlarının ve turizm sektörünün devasa boyutlarının yarattığı algı çok farklı. O dönemdeki o algı, yetenekli gençlerin turizme yönelmesine çok kapı aralamıyordu. Bugün turizm sektörünün dünyada gelmiş olduğu yer, yetenekli ve nitelikli gençlerin de artık turizmi önemsemesine yol açtı. Geç bile olsa doğru bir hat üzerinde ilerlediğimizi görüyorum.''


Üniversitelerin, turizm kuruluşlarının ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın turizmle ilgili meslek liseleri ve yüksekokullar açtığını söyleyen Günay, üniversitelerde turizm eğitimi almış olanların Bakanlığı'nda yeteri kadar istihdam edildiğini şu sözlerle anlattı: ''Kontrolörlük, müfettişlik mekanizmasıyla yeteri kadar istihdam ediliyorlar. Nitelikli turizm eğitimi görmüş arkadaşlarımızın Bakanlık'ta istihdam araması bir çaresizlik ifadesidir. Türkiye'de dünya çağında konaklama tesisleri var, dünya çağında marka değeri taşıyan işletmeler oluşmaya başladı ve bu alanlarda bizim nitelikli insanlara çok ihtiyacımız var. Dünyayı bilen, vizyonu gelişmiş, birkaç dil bilen ve teknolojik gelişmelerden haberdar arkadaşlarımızı turizm sektörü kapmaya hazır. Arkadaşlarımızın iş arayışları bence bu alanlara yönelmelidir.''

TÜRKİYE'DE TURİZMİN GELİŞME SÜRECİ

Bakan Günay, Türkiye turizminin üç tarihsel aşamaya ayrılabileceğini belirterek, 80'li yıllara kadar geçen süreçte her şeyi devletin yaptığını ve bundan ülkenin zararlı çıktığını söyledi. İkinci dönemi devletin tahsisler yaptığı süreç olarak tanımlayan Günay, bu aşamada ise devletin özel sektörle iç içe olduğunu ve moderatörlük görevini üstlendiğini kaydetti.

Günay, Türkiye'nin turizm alanındaki gelişmelerle dünyanın dikkatini çektiğini belirterek, kendisine gelişme hakkında soru soran bakanlara ''Biz sadece moderatörlük yapmaya çalışıyoruz'' yanıtını verdiğini söyledi.

Turizm alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin, birçok turizmcinin olgunluk dönemine denk geldiğini ifade eden Günay, herkesin buna ayak uydurmaya çalıştığını anlatarak, ''Yaptığımız işin bir insan tarafı var, işi tamamen teknolojiye teslim edemeyiz. Tüketicinin hakları var, o nedenle insanı önemseyen bir bakış açısıyla tüketicinin yanılmaması için gereken önlemleri almak durumundayız'' diye konuştu.

Türkiye'nin bir kitle turizm ülkesi olduğunun atını çizen Bakan Günay, çevrecilik konusunu da önemsediklerini belirterek, doğayı ve enerjiyi daha dikkatli kullanan işletmelere ''yeşil yıldız statüsü'' vermeye çalıştıklarını söyledi. İşletmelerin sanatı ve kültürü içselleştirmelerine dikkat ettiklerini aktaran Bakan Günay, yıldızlama çalışmalarında bunu bir artı puan olarak kaydettiklerini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE'YE KARŞI ÖN YARGILAR VE SON DÖNEMDE KAZANILAN BAŞARILAR

Organizasyonun ilk bölümüne katılamadığını, o bölümde Türkiye'nin önceki yılların görselleriyle tanıtım yaptığı eleştirisine yönelik ibare gördüğünü söyleyen Bakan Günay, Türkiye'de bazı ön yargılar olduğunun altını çizdi. Sanat mekanlarının kapandığı, sanat ve tiyatronun öldüğü gibi ön yargılar da olduğunu kaydeden Günay, sinema alanında alınan uluslararası ödüllerin ve açılan tiyatro sahnelerinin bu iddiaları doğrulamadığını söyledi.

Günay, ''Yurt dışında ilk müze gezimin üzerinden yaklaşık 35 yıl geçti. O günden bu yana, son yıllarda özelikle, attığımız adımları çok önemsiyorum'' diyerek Tripadvisor Seyahat Sitesi'nin Gaziantep Zeugma Müzesi'ne verdiği ''2012 yılı Mükemmellik Ödülü'' belgesini gösterdi. Belgeyi Bakanlar Kurulu'nda da paylaştığını ifade eden Bakan Günay, ''Bu kendimize verdiğimiz bir ödül değil, tamamen dünyadan ve teknoloji kullanarak, elektronik ortamda yapılan geri dönüşlerle verilen bir ödül'' dedi.

Türkiye'nin dünya turizminde önemli bir rol aldığını bu nedenle Türkiye'yi karalama kampanyalarının yapıldığını vurgulayan Günay, bunlara rağmen Portekiz'de yapılan uluslararası bir yarışmada dağıtılan 69 ödülün 15'ini Türkiye'nin aldığını söyledi.

Günay, geride kalan 5 yılın emeğini helal ettirecek bir ödül aldıklarını söyleyerek, Avrupa'nın ''En iyi turizm kuruluşu ödülünü'' ilk defa bir kamu kurumu olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aldığı bildirdi.

Turizm sektörünü, dünyada barışı kuran, barışla gelişen bir sektör olarak niteleyen Bakan Günay, turizmcileri ''Türkiye 25 yıldır terörle mücadele ediyor, bir yandan da dünyada olumlu imaj çizerek, Türkiye'yi dünyada ilk 10 içerisine sokuyorlar'' diyerek övdü.

Konuşmasının ardından Bakan Günay'a, ''Turizme değer katan kişi'' ödülü verildi.

kaynak: t24

BİZE ULAŞIN