Karaada 99 yıllığına kiralandı

Bodrum açıklarında bulunan Karaada'nın 99 yıllığına kiralandığı bildirildi.

Adayı kiralayan Ayhan Yaşar, gazetecilere yaptığı açıklamada, adayı üzerindeki işletmeyle birlikte 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu kapsamında 99 yıllığına kiraladığını söyledi.

Adada bulunan termal sudan numune aldığını ve İstanbul Üniversitesi'nde tahlil yaptırdığını anlatan Yaşar, suda çok değerli minerallerin bulunduğunun belirlendiğini kaydetti.

Suyun içinde magnezyum, kalsiyum ve sülfür bulunduğuna dikkati çeken Yaşar, ''Bu mineraller insan vücudu ile barışık. Su ılıca niteliğinde, 32 derece ama daha derinde suyun daha sıcak olduğu ve üst seviyelerde sıcaklığın düştüğü belirlendi'' diye konuştu.

Yaşar, adada doğa ile barışık, ada yaşantısına bütünleştirici yöntemleri geliştirmeye çalıştıklarını, Bodrumlularla ve derneklerle iç içe uzun vadeli yatırım planladıklarını bildirdi.


Ada üzerine yapılacak yatırımlarda doğayı bozucu, yüksek binalar olmayacağını ifade eden Yaşar, ''Adaya doğa ile bütünleşecek jeotermal tesis yapacağız'' diye konuştu.

Yaşar yapacakları projeyle turizmi 12 aya çıkarmayı planladıklarını kaydetti.

KLEOPATRA'NIN MAĞARASI

Bodrum'un tam karşısında ve 4 mil uzaklıktaki, hem mavi yolculuk hem de günübirlik gezi teknelerinin uğrak yeri olan Karaada'ya turizm sezonu boyunca yüzlerce günübirlik tur düzenleniyor. İçindeki çamurun insanı güzelleştirdiğine, sıcak suyun ise cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılan Güzellik Mağarası'nı her gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor.

Tepeleri çam ormanı ile kaplı, yeşil ile mavinin buluştuğu bir yer olan Karaada'ya gelen turistler, Kleopatra'nın da bir süre yaşadığı ve güzelliğini mağara içindeki çamurdan aldığına rivayet edilen mağarada zaman geçiriyor.

BİZE ULAŞIN