''Turizmde 'ustalık' dönemine geldik"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin turizmde yeni bir adım atması gerektiğini belirterek, ''Sayın Başbakan 'Ustalık' diyor ya, ben de artık turizmde 'ustalık' dönemine geldiğimizi hissediyorum'' dedi.

Marmaris'te ticaret odası tarafından bir otelde düzenlenen ''Marmaris Yarımadası Stratejik Plan Toplantısı''na katılan Bakan Ertuğrul Günay, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin turizmi ciddiye almaya başladığını sevinçle gördüğünü söyledi.

Türkiye'de turizmi başlatan kişi olarak kabul edilen Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı bir kez daha rahmetle anmak istediğini belirten Günay, ''Hepimiz ona değer verdik ama Türkiye'de siyasetin dili acımasız, haksızlık yaptığımız da oldu. Ben de zaman zaman geçmişte onu acımasızca eleştirenlerden birisiyim. Şimdi bakınca görüyorum ki siyaseti yumuşatmak, gerdirmemek ve toplumu barıştırmak konularında olduğu gibi turizmde de Türkiye'nin önüne bir vizyon koymuş'' diye konuştu.

Büyük oteller yapıldığında ''Bunlar ne işe yarayacak, buralara kimler gelecek'' şeklindeki okur yazar kesimin eleştirilerini okuduğunu hatırlatan Günay, ''Biz de eleştirileri ciddiye alarak dinliyorduk. Turizmde hedef 10 milyon turistken 20 milyon oldu, geçen yıl 31 milyon 400 bin kişi oldu. Çevremizdeki bazı sıkıntılar nedeniyle bu yıl geçen yılı yakalamakla yetinmiş durumdayız'' dedi.


TURİZMDE YENİ ADIM VE 'USTALIK' ZAMANI

Turizmin ilk dönemindeki, koyların kapatılarak tatil köyleri yapılmasının yanlışlığının anlaşıldığını ve şuanda turizmin önünde bir engel olduğunu dile getiren Bakan Ertuğrul Günay, ''İkinci dönem Türkiye'nin güzel kıyılarına devasa oteller yapmak ve her şey dahil sistemiyle Avrupa'dan ucuz pahalı ne varsa getirmek oldu. Bu sistem çok eleştiriliyor ama bizi 30 milyon turiste taşıyan bu sistemdir. Bu sistemi rakipleri uyguluyordu ve Türkiye'nin de uygulaması gerekiyordu'' dedi.

Türkiye'nin turizmdeki 25 yılı geride bıraktığına işaret eden Günay, turizmde yeni bir adım atmanın zamanı geldiğini bildirdi.

Türk turizminin daha yüksek gelir gruplarına hitap edebilir hale getirilmesi gerektiğini belirten Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Daha butik, daha doğayla ve toplum yaşamıyla iç içe olan bir sunum yapmamız gerekiyor. Devasa, beton, onbinlerce insanın dolup boşalacağı değil, turistlerin daha fazla doğanın ve insanın içine karışacağı butik işletmelerde daha az kişiye hizmet ederek daha çok gelir elde edebiliriz. Önümüzdeki üçüncü adımımız bu. Sayın Başbakan 'Ustalık' diyor ya ben de artık turizmde 'ustalık' dönemine geldiğimizi hissediyorum. Geride bu kadar birikimimiz var. Kendimizin ve dünyanın yanlışlarından ders alarak adımlarımızı atacağız.''

Turizmi ülkenin içlerine doğru çekecek yeni açılımlara ihtiyaç olduğunu anlatan Günay, artık deniz kenarlarında ağaçtan yüksek turistik binalar görmek istemediklerini söyledi.

"'TURİZM GELİRİ RAKAMLARI REVİZE EDİLECEK''

Konuşmasında Türkiye'nin geçen yılki turizm gelirlerinin 23 milyar dolar olarak açıklandığına dikkati çeken Günay, ilgili bakanlar ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile görüştüğünü ve TÜİK'in bazı kalemlerin de hesaplara katılmasına karar verdiğini ifade etti. Böylece turizm gelirleri rakamlarının yılbaşında revize edileceğine işaret eden Günay, buna göre Türkiye'nin turizm gelirinin 27-28 milyar dolar olarak hesaplanmasını beklediklerini kaydetti.

BAŞKENTE DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜZELERİNDEN BİRİ YAPILACAK

Dünyanın büyüklük, sergi ve zenginlik açısından en büyük müzelerinden birisinin Türkiye'de olması gerektiğini anlatan Günay, böyle bir müzenin Cumhuriyetin başkentine yakışacağını vurguladı. Günay, müzenin temelini Cumhuriyetin 90. yılında atıp, 100. yılında da tamamlayarak Türkiye'nin tarihe saygısının nasıl geliştiğini göstereceklerini söyledi.

Marmaris Ticaret Odası'nın toplantısına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Valisi Fatih Şahin ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Günay ve Hisarcıklıoğlu ilçedeki vergi rekortmenlerine ödüllerini verdi.

Daha sonra ilçedeki başka bir otelde devam eden AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Eğitim Programı toplantısına da katılan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, basına kapalı yapılan toplantıda yaptığı konuşmanın ardından Marmaris'ten ayrıldı.

BİZE ULAŞIN