Portekiz sizi çağırıyor!

Atlas Okyanusu'nun kenarındaki Porto, nostaljik ve doğa harikası Lizbon... Portekiz'in bu ünlü şehirlerini 4 gece 5 günlük turlarla gezme şansı bulabilirsiniz

Salı 13.11.2012
ABONE OL
Tarih kokan bir kent Porto. Hem Avrupa'da hem de değilmiş gibi. Ucuz, sakin ve düzenli. Porto'da 350 bin kişi yaşıyor, banliyöleriyle birlikte nüfusu 1.5 milyona kadar çıkıyor. Şehir tıpkı İstanbul gibi iki yakadan oluşuyor. Ancak Porto'yu iki yakaya ayıran kısım bir boğaz değil, güzelliği dillere destan Duoro Nehri'dir. Nehrin bir yakası Gaia diğer yakası Ribeira olarak adlandırılıyor. Gaia genelde Porto şaraplarıyla ön plana çıkan, ünlü bağlık bahçelik bir yaka. Bu şarapların hammaddesi olan üzümler burada yetiştiriliyor. Ribeira denilen yakada ise eski şehir bulunuyor. Tarihi yapılar Porto'da kentin mimarisine damgasını vururken, yapılarda Arap etkisi bariz şekilde görülüyor. Binalarda ağırlıklı olarak seramik ve porselen kullanılmış. Dış yüzeylerini tamamen kaplayan porselen ve seramiklerle döşeli evlerde kontrast renkler kullanılarak yapılan ferforje balkon demirleri ve aynı renkteki kapılar çok hoş bir görüntü sergiliyor. Porto, müzeleri, kiliseleri, konser salonları, sanat galerileri ve kütüphaneleriyle ülkenin kültürel başkent de sayılabilir. 14'üncü yy.'da Gotik mimari özelliğiyle yapılan ve şu anda ibadete kapalı olup müze olarak kullanılan Sao Francisco Kilisesi turistleri büyüleyen yapılardan biri. Kentin alışveriş adresi ise Rua de Santa Catarina Caddesi. Tamamıyla yayalara açılmış bu caddede, ulusal markaların yanı sıra her türlü tekstil, hediyelik eşya, elektronik ürünlerin yer aldığı irili ufaklı çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezleri yer almaktadır. Müzisyenler, dilenciler, sokak ressamları bu caddeye canlılık katan çeşitli insan motiflerini oluşturuyor.

TAM BİR OKYANUS ŞEHRİ

Lizbon ise nostaljik tramvayı, eski kentteki tarihi binaları ile ünlü Portekiz'in en kalabalık ve en zengin kentidir. Art Nouveau (dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı bir sanat akımı) binalar, çini kaplı cepheleriyle insanı cezbeden mimari yapılar ve mozaiklerle dekore edilmiş caddelerin yanı sıra Lizbon, tam bir doğa ve okyanus şehridir. 50'yi aşkın müzenin hayat bulduğu Lizbon, nehre bakan yamaçların arasından kıvrılarak ilerleyen dar caddeleriyle insanı hayrete düşüren mükemmel bir görüntüye sahip. Portekizliler denizci bir millet olduklarından ülkede genel olarak başta balık olmak üzere çeşitli deniz ürünleri sıkça tüketiliyor. Morina balığı, mezgit ve sardalye milli balıklarıdır. 365 değişik pişirme çeşidi olan bu balıkları, yılın her günü Lizbon sofralarında görebilirsiniz. Ayrıca çok popüler olan ızgara sardalyeyi birçok yerde görebileceğiniz gibi yılan balığı, berlam balığı, ahtapot, kabuklu deniz ürünleri ve özel balıklı kekleri de Lizbon'da tadabilirsiniz. Dans ve eğlence dolu gece hayatının başlaması içinse şehirde gece yarısını beklemelisiniz.

399 Euro'ya 5 gün tatil

Jolly Tur'un 5-9 Aralık tarihleri arasındaki 4 gece 5 günlük turunda Portekiz'in iki kentini keşfedebilirsiniz. Fiyatlar ise 399 Euro'dan başlıyor.