Turizm istihdamdaki payını artıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinden derlenen bilgilere göre, turizm sektöründe sigortalı olarak çalışanların ülke genelinden aldığı pay yüzde 6,4'ten yüzde 6,8'e yükseldi .

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge Birimi'nin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinden derlediği bilgilere göre, turizm sektöründe sigortalı olarak çalışanların ülke genelinden aldığı pay yüzde 6,4'ten yüzde 6,8'e yükseldi.

AKTOB) Ar-Ge Birimi'nin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinden derlediği bilgilere göre, SGK sigortalı çalışan sayısı verilerine göre turizm sektöründe kayıtlı olarak çalışanlar Ağustos ayında yüzde 13,9 artarak 799 bin kişi oldu.Sektörün yiyecek içecek hizmetleri sahasında çalışanların sayısı yüzde 14,8 artarak 399 bine ulaşırken, konaklamada kayıtlı olarak çalışanların sayısı da yüzde 12,7 artarak 289 bin oldu.

Diğer yandan, seyahat acentalığı ve tur operatörlüğünde çalışanların sayısı yüzde 9,5 yükselerek 53 bine, havayolu sektöründe çalışanların miktarı da yüzde 16 artarak 7 bin 500 dolayına yükseldi. Spor, eğlence ve dinlence mekanlarında çalışanların sayısı da yüzde 16 dolayında arttı.

BİZE ULAŞIN