Masallar diyarı Endülüs

İspanya'nın güneyinde yer alan Endülüs, pencerelerinden sardunyalar sarkan evleri, köşe başlarındaki sokak çalgıcılarıyla tarihten kopup gelen bir masal diyarı gibi... Bu masallar diyarına yolculuğa hazır olun!

Yüzyıllarca emir, halife ve sultanlar tarafından yönetilen Endülüs, Akdeniz ve Atlantik arasındaki konumuyla üç bin yıl boyunca İber Yarımadası'nın kültürel ve ekonomik merkezi olmuş. İspanya'daki 800 yıllık Arap egemenliği kendini dilde de gösteriyor. Geçmişin zenginliğini bugünün şıklığıyla harmanlamış zarif bir şehir olan başkent Sevilla, Arap medeniyetinin doruk noktasına ulaştığı Kordoba ve 1492'ye kadar sanatçıların, tüccarların ve bilim insanlarının merkezi olmuş Granada'yı görmeden ölmemek gerekiyor. İşte Jolly Tur ile Endülüs yolculuğu...
Torremolinos: Endülüs bölgesindeki en popüler ve en çok turist alan şehirlerden biri. Beyaz kumsalları, gece hayatı, restoranları ile bu şehir, eğlence anlamında geniş bir yelpaze sunuyor. Calle San Miguel adlı yer alışverişin merkezi. Calle San Miguel'de aynı zamanda onlarca bar ve dünya mutfaklarından lezzetlerin sunulduğu restoranlar yer alıyor. Torremolinos'da sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin devam ettiği yer ise Avda Palma Da Mallorca...
Sevilla: Şehir Arapça "akan büyük su" anlamındaki Guadelkebir'den ismini alan, Guadalquivir Nehri ile ikiye bölünmüş. İki bölümü köprüler birleştiriyor ki bu köprülerin üzerinden şehri seyretmek büyük huzur veriyor. Bu köprülerin en ünlüsü, fenerlerle süslü olan Triana köprüsü. Arap gotik ve Rönesans tarzı sarayların yan yana yükseldiği krallık malikânesi Alkazar da Sevilla'da kendine hayran bırakan yapılardan. 13'üncü yüzyıldan kalan Altın Kule ve 51. Paula Rahibeler Manastırı da mutlaka görülmeli.
Granada: İki yüksek tepenin arasında kurulmuş olan yerleşim merkezi, İspanya'nın Madrid'den sonra ikinci büyük üniversite şehri. Endülüs'de kıyı şehri olmadığı halde, büyük teras, bahçe ve avlulu şık evleriyle biraz daha sayfiye havasında olan bir şehir. Şehrin en önemli turistik değeri Elhamra Sarayı. Elhamra bugün yeniden seçilmeye çalışılan dünyanın yedi harikası sıralamasında lider durumunda. V Karl Sarayı ise dünyanın dört bir yanından getirilen çiçeklerle süslü bahçesi, çeşit çeşit balıkların yüzdüğü süs havuzu ve mimarisiyle bin bir gece masallarındaki efsanevî sarayları anımsatan bir cennet. Granada sokaklarının duvarları bir sokak ressamı olan El Nino'nun resimleriyle dolu.
Cordoba: Şaşırtıcı mimarisi, görkemli tarihi, beyaza boyalı duvarları ve dolambaçlı sokaklarıyla adeta bir harikalar diyarı Codoba. Cordoba denilince akla ilk gelen batı İslam sanatının en etkili yapılarından biri olan bin sütunlu ve otuz bin kişilik Cordoba Camii. Çift kemerli sütunlardan oluşan bu muhteşem yapı içerisinde ibadet edilen şapeller, bugün kilise olarak kullanılan bölüm, vaftiz eşyalarının sergilendiği oda gibi alanlar bulunuyor. Camiden çıkılınca Cordoba sokaklarında küçük tapas barlar, kafeler, hediyelik eşya dükkânları yer alıyor. Biraz ilerleyince ise Mayor Meydanı'ndaki Musevi Mahallesi'ne ulaşılıyor. Musevi Mahallesi de en ünlü turistik yerlerden biri.

Jolly Tur'un kaliteli hizmeti ve deneyimli rehberleri eşliğinde bu bölgeyi 05-09 Aralık tarihleri arasında 319 euro'ya keşfedebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN