Günay'dan arkeoloji denetimi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kemalpaşa'da yeni bulunan arkeolojik yerleşim alanında incelemeler yaptı.

Günay, Kemalpaşa'da bir firmanın yapmayı planladığı depo yatırımı öncesi bölgenin 3. derece sit alanı olması nedeniyle yapılan sondaj kazısı sırasında ortaya çıkartılan ve İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından kurtarma çalışması başlatılan yeni arkeolojik yerleşim alanını ziyaret etti.

Kazı çalışmalarında ortaya çıkan salonu ve verandası mozaikle kaplı evi inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Günay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kemalpaşa'da böylesi bir arkeolojik yerleşimin bulunduğunu duyar duymaz bölgeye Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü'nü gönderdiğini ve alandaki çalışmaları yakından takip ettiğini SÖYLEDİ.

Bölgede sondaj kurtarma kazısı çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Günay, şunları kaydetti:
''Süslemeler, mozaik işçiliği gerçekten çok ilginç. Umarım ki devamı gelir, bir tek binanın salon süslemesinden, veranda süslemesinden ibaret kalmaz. Eğer bir tek alanda kalırsa belki onları müzeye taşımamız gerekebilir ama çevrede benzer şeyler bulursak belki topluca yarı kapalı, yarı açık bir müzeyi burada inşa etmemiz gerekebilir. Türkiye'nin her tarafından bugünlerde bence altın fışkırıyor. Allah'a şükür olsun.''


İZMİR'İN EXPO ADAYLIĞI

Bakan Günay, gazetecilerin soruları üzerine, İzmir'in ev sahipliğine aday olduğu EXPO 2020 organizasyonu için dün kendisinin de yer aldığı heyetle Fransa'nın Başkenti Paris'te Uluslararası Sergiler Bürosu'nda (BIE) yapılan 3. sunum hakkında bilgi verdi.


Paris'te çok güzel bir sunum gerçekleştirdiklerini ifade eden Günay, şunları söyledi:
''İzmir için dün güzel bir gündü. Valimiz, bir milletvekilimiz (Şafak Pavey), ben ve sunucu arkadaşımız (Defne Samyeli), herkes görevini layıkıyla yerine getirdi. Zaman iyi kullanıldı, konular birbirini tamamlıyordu. Diğer adaylarla bu kez gözümle kıyaslama fırsatı buldum. Haksızlık yapmayalım, başkasının hakkını yemeden objektif konuşalım ama ben de üçüncü bir şahıs gözüyle baktım, Türkiye öne çıktı. Salonun ilgisi, alkışlar, sunumumuzdan sonra oturum başkanının değerlendirmesi, hepsi son derece güzeldi.''

Günay, daha önce kaybedilen EXPO 2015 adaylığında tek bir rakibe karşı mücadele edilmesine karşın bu sefer 5 aday şehrin söz konusu olduğuna da işaret ederek, şöyle konuştu:
''Eğer ilk turlarda bir kaza olmaz ve sonlara doğru kalmayı başarırsak, bu işi inşallah koparacağız. Samimi olarak söylüyorum, bütün içtenliğimle hem coğrafi, hem tarih, hem bitki örtüsü, hem dünyanın ulaşım ve güvenliği noktasında önemli bir merkez olması açısından bakarsak, İzmir, bu iş için biçilmiş bir kaftan. Dün de bunu bizim ekibimizin iyi anlattığını zannediyorum. Vali Bey, teknik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şafak Hanım, çok güzel duygusal bir konuma yaptı. Ben o duygusal konuşmayı, aynı lirik ve şiirsel üslupla sonlandırmaya çalıştım. Defne Hanım çok başarılıydı.''

Bakan Günay, gazetecilerin Kemalpaşa'da, Kurtuluş Savaşı yıllarında Atatürk'ün, düşman işgalini sonlandırmak için İzmir'e girişi sırasında konakladığı ve yakın zamana kadar Askerlik Şubesi olarak hizmet veren binanın müzeye dönüştürülmesi taleplerini hatırlatması üzerine de ''Belediye Başkanı ile konuyu paylaştık. Bize bir talep var. Onlar çalışma başlatacaklar, biz de bu girişimi destekleyeceğiz'' dedi.

BİZE ULAŞIN