Afyonkarahisar'a termal yatırım

Çobanlar'ın 50 yıllık termal tesis rüyası gerçeğe dönüşüyor.

Afyonkarahisar'ın Çobanlar ilçesinde 'kaplıca tesisi' yatırımı yapmak için harekete geçen ilçe belediyesi, İller Bankası'ndan sağladığı 6 milyon TL finansman ile ilçeye oturma alanı bin 808 metrekare, kapalı alanı ise 5 bin 12 metrekare olan kaplıca tesisi yapacak.

Çobanlar ilçe Belediye Başkanı Salih Alaka, proje ile Çobanlar ilçesinin 50 yıllık termal turizm hayalinin gerçekleşeceğini kaydederek, kaplıca tesisi için gerekli projelerin hazırlandığını, Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurularak yatırım izninin alındığını söyledi. Termal turizm ile Türkiye'nin parlayan yıldızı olma yolunda ilerleyen Afyonkarahisar'ın, bu öz kaynaklarını değerlendirmek için böyle bir projeyi hayata geçirme kararı aldıklarını anlatan Başkan Alaka, 'Heybeli Termal Turizm bölgesinde olan alanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1/25 binlik bölgesel planlaması yapılarak, Bakanlar Kurulu kararı ile de turizm alanı olarak ilan edildi. Tesisimiz için gerekli projelerimizi yaparak ihaleye çıktık. İhalemizi 6 firma başvurdu. Bunlardan uygun olan firma ile sözleşme imzalamağız. Yapılan planlamalarda tesisimizin 200 günde bitirilmesi planlanıyor' diye konuştu.

"ÇAĞDAŞ VE KÜLTÜREL MİMARİMİZİ BU PROJEDE BİRLEŞTİRDİK"
Projenin hazırlandıktan sonra İller Bankası'ndan 6 milyon finansman desteği sağlandığını da söyleyen Başkan Salih Alaka, tesisin oturma alanının bin 808 metrekare, kapalı alanının ise 5 bin 12 metrekare olacağını söyledi. Projede çağdaş ve tarihi mimarinin bulaşacağını, tesiste ilk etapta konaklama alanlarının olmayacağını, günübirlik bir tesis olacağını kaydetti. Tesiste yer alacak bölümlerle de ilgili bilgiler veren Alaka, şöyle konuştu:

'Projemizde hem çağdaş hem de kültürel mimarimizi bu projede birleştirdik. Klasik Türk hamamı, göbek taşı ve kurnaları olan bölümlerin yanında, tesisimizde termal havuz, jakuzi, buhar, masaj odaları ile birlikte vücut geliştirme fitness, termal tedavi ve muayeneye uygun bölümler de olacak.'

"SU KALİTEMİZ HEYBELİ'DEKİ SU KALİTESİ İLE AYNIDIR"
Tesisin Çobanlar'la birlikte bölgenin ekonomisine ve turizmine çok ciddi katkılar sunacağını da söyleyen Alaka, 'Tesisimizin yakınlarına konaklama ve sosyal alanlar yapılması içinde gerekli imar değişiklikleri yapıldı. Bu Çobanların 50 yıllık özlemidir bir kaplıca tesisinin olması. İnşallah bu yıl 50 yıllık özlemi bitirmeyi düşünüyoruz' dedi.

Tesisteki suyun kalitesi hakkında da bilgi veren Alaka, 'Tesis için yeterli suyumuz var. Su problemimiz yok. Suyumuzun analizleri yapılmış durumda ve Sağlık Bakanlığı tarafından da hastalık tedavisinde kullanılabileceği yönünde gerekli raporları var. Romatizmal ve cilt hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Su kalitemiz heybelide ki su kalitesi ile aynıdır' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN