Çakıcı Mehmet Efe konağı restore ediliyor

Çakıcı mehmet efe konağı restorasyonu için 930 bin lira ödenek çıktı.

Ege Bölgesi'nin en ünlü efelerinden Çakırcalı Mehmet Efe'nin Ödemiş'in Kayaköy beldesinde bulunan konağının restorasyonu için gereken ödenek İzmir Valiliği'nden çıktı.

Yaklaşık 110 yıl önce yaptırılan ve günümüzde bakımsızlık nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan konak için İzmir Valiliği, 930 bin TL tutarında ödenek desteği sağlayacak. Çakıcı Mehmet Efe olarak da bilinen Ege'nin ünlü efesinin konağının restorasyonu için Kayaköy Belediyesi ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

Çakırcalı Mehmet Efe'nin Kayaköy'lü Fatma Hanım ile birlikte yaşadığı ifade edilen konağın SİT kapsamında olduğunu, ancak yıllardır ilgisizlikten viraneye dönüştüğünü kaydeden Kayaköy Belediye Başkanı Ali Akkaşlı, bu konağın restorasyonunun tüm havza açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Akkaşlı, "Çakırcalı'nın evi Kayaköy için çok büyük önem taşıyor. Dokuz Dağın Efesi olarak da bilinen Çakırcalı Mehmet Efe'nin yıllardır kullanılmayan bu evin restorasyonuyla ilgili daha önce proje hazırlatıp, valiliğe başvuruda bulunmuştuk.

Bu sevinçli haberi önceki gün aldık. Restorasyon maliyetinin yüzde 95'ini Valilik karşılıyor. Kalan yüzde 5'de belediyemizce karşılanacak. 930 bin lira tutarındaki ödenek çıktı. Kısa süre içerisinde ihalesini yapıp, tarihi konağın restore edilmesi için çalışmaları başlatacağız. Önceki gün İzmir'den ayrılarak Diyarbakır'da göreve başlayan Valimiz Sayın Cahit Kıraç'a ve tüm yetkililere teşekkür ediyoruz' dedi.

Çakırcalı Mehmet Efe Konağı'nın bu haliyle bile çok sayıda ziyaretçi çektiğini kaydeden Akkaşlı, şöyle devam etti: 'Çakırcalı Mehmet Efe'nin namı bölgemizi ve ülkemizi aşmış durumda olduğu için vatandaşlarımız merak içerisinde onun yaşadığı yerleri görmeye geliyor. Konağın şu anki haliyle bile özellikle hafta sonları ziyaretçi grupları geliyor. Konağın restorasyonu hem tarihe sahip çıkılması, hem de beldemizin turizmi açısından çok önemli. Çakırcalı Mehmet Efe Konağı bölgemizin en önemli turistik değerlerinden biri olacaktır. Bu çalışmaların ardından Kayaköy büyük hareketlilik kazanacaktır.'

BİZE ULAŞIN