Çinli turistlere "medeni olun" uyarısı

Çin Başbakan Yardımcısı Vang: "Vatandaşlarımız, gittikleri ülkelerde sergiledikleri gayri medeni davranışlar sebebiyle ülke imajına zarar veriyor"

Çinli bir turistin Mısır'da 3 bin 500 yıllık tarihe esere adını kazımasının ardından dünya genelinde tartışma konusu haline gelen Çinli turistlerin davranışları, ülke gündeminde de geniş yer buldu.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Başbakan Yardımcısı Vang Yang, tartışmalar üzerine, "Yurt dışına seyahat eden vatandaşlarımız, gittikleri ülkelerde sergiledikleri gayri medeni davranışlar sebebiyle ülke imajına zarar veriyor" diyerek, Çinli turistlere "medeni olun" uyarısında bulundu.
Dünyanın çeşitli ülkelerindeki turizm merkezlerine akın eden Çinli turistler, gittiği ülkelerde medeni olmayan davranışları sebebiyle tepki çekiyor.
Yüenin yabancı para birimleri karşısında değer kazanması ve orta direğin hayat standartlarındaki yükseliş, ülke vatandaşlarına yurt dışı seyahati yapma imkanını artırırken, New York'tan Paris'e, Kahire'den Moskova'ya birçok turizm merkezi, çok para harcayan Çinli turistleri memnun etmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Bir Çinli turistin, Mısır'daki tarihi tapınağın duvarlarına ismini kazıması dünya medyasında geniş yer bulurken, Vang, "Her ne kadar dünyanın önemli turizm merkezleri, Çinli turistleri bekliyor olsa da vatandaşlarımızdan bir kısmı gittiği ülkelerde pek de iyi bir imaj sergilemiyor" diye konuştu.

Vang, "Vatandaşlarımız, kamuya açık alanlarda yüksek sesle konuşuyor, trafik kurallarına uymuyor, tarihi mekanlarda yazı kazıyor ve sokaklara tükürüyor" diyerek bu tür davranışların ülke imajına ciddi hasar verdiğini ifade etti.
"Yurt dışında Çin'in imajını zedeleyecek davranışlardan kaçının" diyen Vang, "Özellikle kamuya açık alanlarda söz ve davranışlarınıza dikkat edin" çağrısında bulundu.

Çin'den yurt dışına seyahat eden turist sayısı 2012'de 83 milyon iken, bu sayının 2015'e kadar 100 milyonu bulması bekleniyor.
Dünyada yurt dışına en çok turist yollayan ülke konumunda olan Çin'i ABD ve Almanya takip ediyor.
BM Dünya Turizm Örgütü'nün açıkladığı rakamlara göre, Çinli turistler, geçen yıl ülke dışında 102 milyar ABD doları harcadı.

BİZE ULAŞIN