Güneşin alkışlarla uğurlandığı mekan

Dünyada en güzel gün batımı manzaralarından biri, Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde, sarp kayalıklarda yer alan Şeytan Sofrası'nda izleniyor.

Çarşamba 29.05.2013 00:00
ABONE OL
Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde, sarp kayalıklarda bulunan "Şeytan Sofrası", dünyada gün batımının en güzel izlenebildiği mekanlar arasında yer alıyor.
Turistlerin, gün batımından saatler önce çıkıp kayalıklarda en iyi yeri tutmaya çalıştığı Şeytan Sofrası'nda güneş, her gün büyük bir coşku ve alkışlar eşliğinde adalar üzerinden batarken eşsiz güzellikler sunuyor.

İç turizmin gözde merkezlerinden Ayvalık'a 8 kilometre uzaklıktaki Şeytan Sofrası, "seyir tepesi" özelliğiyle her yıl yüzbinlerce kişiyi ağırlıyor.
Önceden "Çanak Tepe" olarak adlandırılan, 124 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklarda bulunan alan, 1966 yılından bu yana Şeytan Sofrası adıyla biliniyor. Eski lav birikintisi olan bölgeye, "Cennetten kovulan şeytanın, yeryüzünde kendisine yeni bir cennet ararken buraya adım attığı ve kayalıklarda kocaman bir ayak izi kaldığı" inancı dolayısıyla Şeytan Sofrası deniliyor.

Yerli ve yabancıların adeta akın ettiği, yaz akşamlarında kayalıklar üzerinde yer bulabilmenin neredeyse imkansız olduğu Şeytan Sofrası'nın, dünyada gün batımının en güzel izlenebildiği yerler arasında ilk sıralarda geldiği ifade ediliyor.
Turistik tepeden gün batımını izlemek isteyenler, saatler öncesinden geliyor. En iyi noktayı belirleyen, fotoğraf makineleri ve kameraları için tripotlarını kuran ziyaretçiler, güneşin batacağı dakikaları merakla bekliyor.Gökyüzünün yavaş yavaş sararmaya başladığı dakikalarda turistler, farklı bir heyecan yaşıyor. Adalar üzerinden batmaya başlayan ve zaman zaman gökyüzünü kızartan güneş, büyük bir coşku ve alkışlarla uğurlanırken eşsiz bir güzelliği ortaya koyuyor.
Güneş, adalar arkasında kaybolurken bir sonraki güne ya da en kısa zamana adeta randevu veriyor.

Gelin ve damat, gün batımını izlerken düğün salonuna geç kaldı
Bursa'da yaşayan ancak Ayvalık'a düğün için gelen İrfan Kulen ve eşi, düğün salonuna gitmeden önce gelinlik ve damatlıklarıyla Şeytan Sofrası'na çıktı.
Salona geç kalmalarına rağmen gün batımını izleyen çift, "Geç kalmamıza rağmen bu manzarayı görmek için geldik. Bu manzarayı görmeden düğün olmazdı" dedi.

Konak Halk Eğitim Fotoğraf Merkezi Üyesi Aykut Yılmaz da İzmir'den arkadaşlarıyla gelip gün batımını görüntülediklerini dile getirdi.
Edremit Körfezi'nde yaşayan Eğin Çalışık ise kız arkadaşıyla gün batımını seyrettiklerini anlatarak, "Güneş batarken ortaya çıkan manzara her zamanki gibi muhteşemdi. İlk kez gördüğümüz bir manzara değil ama insan tekrar tekrar gelip izlemek istiyor' diye konuştu.