Kuşadası'nda yapay resif çalışması

Kuşadası körfezinde canlı yaşamı destekleme amacıyla 100 adet yapay resif denize atıldı.

2005 yılında Kuşadası'nda sivil toplum örgütleri ve kamu kurumlarında ortaklaşa başlatılan Kuşadası Yapay Resif Projesi kapsamında Kuşadası Körfezine bırakılması planlanan 375 adet yapay resiften 275 tanesinin atılması 2009 yılında gerçekleşmişti. Kalan 100 adet yapay resif için başlatılan çalışma Kuşadası Ege Ports Limanı Kuşadası İlçe Tarım müdürlüğü, Kuşadası Kaymakamlığı ve Kuşadası Rotary kulübünün destekleri ile tamamlandı.

Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi. Yapay resiflerin deniz canlıları popülasyonu üzerine ola olumlu etkileri, balıkçılık ve dalış turizmine sağlayacağı katkılara da düşünülerek, deniz ve turizm paydaşı kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımı ile Kuşadası Yapay Resif Projesinin tamamlanması hedeflenmiştir. Ege üniversitesi Su ürünleri Fakültesi'nde görev yapan Prof .Dr. Altan Lök yer seçimi, yapay resiflerden hangi şartlarda maksimum faydanın sağlanabileceği konusunda yapılan toplantılarda bilgilendirme yapmış ve teknik olarak de desteğini esirgememiştir. Kadınlar denizi açıklarına daha önceki çalışmalarda bırakılan resiflerin üzerine 100 adet yapay resif daha bırakarak hedeflediğimiz canlı popül'syonuna ve deniz turizminin gelişimine önemli bir katkı da bulunacağız.

Projeye gerek yükleme alanını açması gerekse denize atma işlemi gerçekleştirecek olan deniz araçlarının getirilmesi hususunda büyük destek veren Kuşadası Limanı Ege Ports Genel Müdürü Aziz Güngör, doğal yaşama ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu projede yer almaktan onur duyduklarını belirterek, 'Kuşadası Yolcu Limanı Ege Ports bir çok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almaktadır. 2005 yılında başlatılan bu proje gerek Kuşadası Körfezinin su altı canlı yaşamının gelişmesi gerekse deniz turizminin kollarından biri olan dalış turizmine önemli katkı sağlayacaktır. Oluşacak yapay resifler bir süre sonra doğal yaşamın bir parçası olarak ülkemizin de en büyük sorunu olan balıkların üreme alanına de köklü bir çözüm olacaktır ' dedi.
Turizm twitter
BİZE ULAŞIN