Alerji tatile çıkmaz

Bahar aylarında kendini gösteren alerjileriniz varsa, tatile çıkarken gittiğiniz yerlerde alerjenlerle karşılaşma ihtimaline karşı önceden önlem alın

Polenler havada uçuşmaya başlayınca, alerjik problemleri olanlar için rahatsız edici günler gelmiş demektir. Bahar aylarında tatile çıkarken mutlaka gittiğiniz yerin hava koşullarını ve bitki çeşitliliğini kontrol edin. Kullandığınız ilaçlarınızı da yanınıza almayı unutmayın. Alerjik şikayetleri olanlar tatile giderken mutlaka aşağıdaki önerilere dikkat etmeye çalışsın:
Baharda alerjik nezle ve astımın yanı sıra alerjik göz rahatsızlıkları da tetiklenir. Alerjiniz olan bitkilerin yoğun rastlandığı bölgeleri, polen mevsiminde tatil için tercih etmeyin.
Halılar ev tozu akarlarını barındırdıklarından halı içermeyen otel odasını tercih edin. Yüksek kaliteli hava filtreleme sistemi olan, sigara içilmeyen odaları seçin.
Akar alerjiniz varsa, akar geçirmeyen yastık kılıflarınızı yanınızda götürebilirsiniz. Kuş tüyü yastıklar şikayetleri artırabilir.
Eğer kedi ve köpeklerin tüylerine de alerjiniz varsa, özellikle evcil hayvan kabul etmeyen otelleri seçebilirsiniz. Kedi alerjenleri aylarca ortamda kalabilir.
Uçak yolculuklarında kuru hava alerjik şikayetlerin artmasına yol açabilir. Basınç değişikliği hastada sinüslerde ağrıya neden olabilir. Kuru havanın neden olabileceği burun kuruluğunu önlemek için, tuzlu su içeren burun spreyleri kullanın.
Havuz dezenfeksiyonunda kullanılan klor ciltte kızarıklık, kaşıntı, gözlerde batma, öksürük, hapşırık ve hırıltı gibi şikayetlere neden olabilir. Bu tür şikayetlerden korunmak için havuzdan çıkar çıkmaz duş alın. Yüzme sonrasında da burun temizliği için tuzlu su spreyleri kullanabilirsiniz.
Güneş alerjiniz varsa güneş ışığına maruz kalma sonucu, kaşıntı, kızarıklık, hatta ciltte su toplaması gibi belirtiler görülebilir. Saat 10.00 ile 16.00 arası güneşten uzak durun.
BİZE ULAŞIN