Nisan coşkusunu festivallerle yaşayın

Dünyadaki pek çok festivalin çıkış noktası baharı karşılamak. Bazıları da kültürel özellikler taşıyor. Ne olursa olsun nisan ayı festival ayı desek yanlış olmaz. İşte nisan ayının festivalleri

Hollanda
Kraliçenin Günü

1980'den beri Hollanda'da milli bayram olarak kutlanan Kraliçenin Günü, 2004'te vefat eden Kraliçe Juliana'nın doğum günü. Bu doğum günü Hollanda'da bir festival gibi kutlanıyor. Amsterdam'da sokak partileri, Hollanda'nın bayraklarıyla süslenen ara sokaklarda çeşitli gösteriler ve birçok konser gerçekleştiriliyor. Bu festivalin diğer özelliğiyse yapılan mezatlar.

İskoçya
Beltane Ateş Festivali

Ateş Festivali her yıl 30 Nisan'da İskoçya'nın Edinburg kentinde düzenleniyor. Festivalin amacı, doğadaki canlanmayı ateşle tasvir ederek baharın gelişini kutlamak. Baharı karşılayan festivalde gece yarısına kadar Kelt kostümleri giyen katılımcılar, dansçılar ve davulcular ateşle büyüleyici gösteriler yaparak geçit töreni düzenliyor.

Tayland
Su (Songkran) Festivali

Tayland'a turist akın etmesini sağlayan Su Festivali her yıl su ruhlarını onurlandırmak için yapılıyor. 13-16 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivalde katılımcılar festival boyunca ellerinde su tabancalarıyla dolaşıyor ve birbirlerini ıslatıp eğleniyor. Festival sadece su savaşıyla sınırlı değil, her sokakta partiler de yapılıyor. Su tabancanızı seçin ve ıslanmaya hazır olun.

İngiltere
Dünya Misket Şampiyonası

İngiltere'de her yıl düzenlenen Dünya Misket Şampiyonası'na (18 Nisan'da başlıyor) farklı ülkelerden binlerce kişi katılıyor. Misket müsabakaları için ayrılmış alanlardaki turnuvalarda yarışabildiğiniz gibi zevk için amatör yarışmalara da katılabilirsiniz. Yetişkinler ve çocuklar için ayrı saat ve alanları olan festivalde farklı ülkelere özgü ve el yapımı misketler de bulmak mümkün.

Japonya
Kiraz Çiçeği Festivali

Japonlar için kiraz ağaçlarının çiçek açması baharın gelişi anlamına geliyor. Mayısın ilk haftasına kadar süren Kiraz Çiçeği Festivali'nde 11 kentte yüzlerce dans gösterileri ve çiçek izleme partileri gerçekleşecek.

Türkiye
Alaçatı Ot Festivali

Baharın gelişiyle çeşitli otlar yeşerir ve toplama mevsimi gelir. İzmir Alaçatı'da 13-14 Nisan'da gerçekleştirilen Ot Festivali'nde ot toplama yarışmaları ve toplanan otlarla yapılan yemek yarışmaları yer alıyor. Festivalin etkinlikleri arasında klasik müzik dinletileri, yarışmalar, kitap dağıtımı ve çeşitli sosyal sorumluluk projesi yer alıyor.

Çin
Kız Kardeşlerin Yemeği Festivali

Kız Kardeşlerin Yemeği Festivali'nde Çinliler geleneksel kıyafetler giyerek baharın gelişini ve beraberinde getirdiği aşkı kutluyor. 24-26 Nisan tarihleri arasındaki festivalde yöresel yemekler yapılıyor ve katılımcılara ikram ediliyor. Bu festival aşk festivali olarak da anılır, çünkü festivale katılan kimi insanlar burada aradığı aşkı bulacağını düşünür.
BİZE ULAŞIN