Doğunun gizli kalmış hazineleri

Yüksek dağların puslu gökyüzüne uzandığı, platoları ve gölleri ile doğanın cömert davrandığı Doğu Anadolu Bölgesi'ni ziyaret ettiniz mi? Görenlerin hayran olduğu bu topraklar keşfedilmeyi bekliyor

Doğa ile baş başa maceralı bir tatil geçirmek ve yakın geçmişin merak uyandırıcı izlerini görmek için mutlaka Doğu Anadolu'yu ziyaret edin. Her kültüre ait ezgilerin sokaklarında uyum içinde tınladığı bölgede, yepyeni bir dünya ile tanışacaksınız.

ERZİNCAN
Sarı renkte kesme taştan yapılmış, Ortaçağ mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Mama Hatun Kervansaray'ı, yer altına konumlandırılmış meşhur Bakırcılar Çarşısı ile ünlü bu ilimiz. Dünyada eşi benzeri olmayan bir de gölü var Erzincan'ın. Otlukbeli Gölü maden sularının oluşturduğu traverten seddi bir yapıya sahip. Göl bu özelliğinden dolayı doğal anıt olarak nitelendiriliyor ve koruma altında. Hititler döneminden beri yerleşime sahne olan Kemah, Erzincan'a 52 km uzaklıkta bulunuyor. Evleriyle ünlü Kemah'ta, tarihi özellikleri ve mimarisiyle önemli bir kültür varlığı olan Selçuklu Kümbetleri dikkat çekici. Yöre mutfağının geneli hamur işlerinden oluşuyor. Kentte el bakırcılığı da yaygın.

ERZURUM
Erzurum zengin tarihi eserleri, temiz havası, soğuk ve güzel suları, güzellikleri, dağ ve kış sporları, kaplıca ve ılıcaları ile turist çeken bir ilimiz. Ulu Camii, Erzurum'un simgesi olan Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler ve Yakutiye Medresesi, Romalılar devrinde yapılan Erzurum Kalesi ildeki en önemli eserler. En ünlü yerlerinden biri ise oltu taşı ve benzeri değerli taşlardan yapılan takıların satıldığı Rüstem Paşa Çarşısı. Bu tarihi han dışında Erzurum'a 90 km'lik mesafede yer alan Narman Peri Bacaları mutlaka görülmeli. Narman, örnekleri dünyada sadece Kazakistan, Çin ve ABD'de olan ender bir oluşuma ev sahipliği yapıyor. Erzurum'un geleneksel mutfağının en gözde yemeklerini; meşhur cağ kebabı, ekşili dolması, kesme çorbası, ayran aşı çiriş, şalgam dolması, yumurta pilavı, kadayıf dolması oluşturur.

VAN
Doğu Anadolu'nun en kalabalık illerinden biridir. İçerisinde mabetler, mezarlar, Osmanlı camileri bulunan Van Kalesi en önemli eserlerdendir. Doğal güzellikler listesindeki ilk sırada ise Muradiye Şelalesi var. Şelale 50 mt. yükseklikten akıyor fakat kuvvetli bir yapısı var. Küçük bir köprüden geçerek bu şelalenin akışını seyretmek ise büyük keyif. Van Gölü'nün içerisinde yer alan Akdamar Adası, göldeki en büyük ada olması özelliği dışında Akdamar Kilisesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Van halkının büyüklüğünden dolayı Van Denizi dediği Van Gölü'nün üzerinde Akdamar hariç üç ada daha bulunmaktadır. Van Gölü'nün halka sunduğu en büyük nimet İnci kefalidir. Uğruna heykeli bile dikilmiştir. Bu şehirden nam salan Van kahvaltısını yapmadan dönmeyin.

AĞRI
İsmini kent sınırları içindeki Ararat yani Ağrı Dağı'nın eski adından alan Ağrı; tertemiz havası, bol güneşi, berrak suları, yeşili ve mavisi ile doğunun nadide şehirlerinden biridir. Tarihte Orta Asya kavimlerine Anadolu'ya girişleri sırasında geçiş noktası oluşturan şehir, pek çok medeniyete kucak açmıştır. Doğubeyazıt Kalesi, Pazı Kalesi, Küpkıran Kalesi, Beyazıt Eski Camii, Diyadin Kalesi, İshak Paşa Sarayı, Kızılziyaret Kalesi, Hamur Kümbeti, Toprakkale Camii, Karagöz Kilisesi, Aznavur Tepe ve Girik Tepesi buna en güzel örneklerdendir. Ağrı yöresinin en lezzetli yemeği Abdigör köftesidir. Ağrı mutfağında tahıl önemli bir yer tutar. Tahıla dayalı olarak yapılan yemeklerin başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz: Hengel, haşıl, erişte, kuymak, kete, bişi, erdek, hasude, bulgur pilavı, yalancı köfte, ekmek aşı, ayran aşı, halise, çiriş ketesi, deveci çorbası, murtuğa ve ağızyakan. Şehrin el dokuması halıları ve balı ünlüdür.

MALATYA
Binlerce yıllık tarihi eserleri ve eşsiz doğal güzellikleri ile Malatya, Yukarı Fırat Havzası'nın verimli kentlerinden biridir. Malatya adının Hititçe bal anlamına gelen Melid'den geldiği düşünülüyor. 1930-1940 yılları arasında yapılan halk mimarisinin güzel örnekleri arasında sayılabilecek Malatya evleri şehrin önemli simgelerinden biridir. Beşkonaklar, Yeşilyurt ve Arapgir'de bu evlerin örneklerini görebilirsiniz. Karahöyük Köyü, İsa Köyü, Morhamam Höyükleri, Kutsal Balıklı ve Gürpınar Şelalesi görmeden gelmemeniz gereken yerler. Malatya aynı zamanda dünyanın en büyük kuru kayısı ihracatçısı. Kente adım atıldığı her yerde kayısı ürünleri göze çarpıyor. Kuru kayısı, pestil, kayısı kolonyası, kayısı yağı hatta kayısı döneri bile var. Malatya mutfağının öne çıkan yemeklerinden kuzu dolması, kaburga dolması, kağıt kebabı, çiğ köfte, içli köfte, analı kızlı yemeden ise sakın dönmeyin...

KARS
Kars aslında askeri bir kale olarak 1750 mt. yükseklikteki bir plato üzerine kurulmuştur. Kars'ın şehir merkezinde genelde Rus mimarisinin özellikleri göze çarpar. Çünkü Ruslar tarihte burayı birkaç kez işgal etmişler. Şehir adeta bir açıkhava müzesi. İhtişamlı görünüşüyle Kars Kalesi, Doğu'nun Ayasofyası olarak bilinen eski 12 Havariler Kilisesi yani Kümbet Camii ilde yer alan önemli eserler. Kars'ta görülmesi en özel yerlerden biri de 45 km. uzaklıktaki Ani Harabeleri. Burası volkanik bir alana kurulmuş bir Ortaçağ şehri ve İpek Yolu'na girişte ilk konaklama yeri. Kale surları deve tüyü ve siyah renkli tüf taşından yer yer iki ve üç sıra halinde Horasan Harcı ile yapılmıştır. Doğu Anadolu bölgesinin en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü görülmesi gereken yerlerden biri. Yılın dört mevsimi balık tutulabilen bu göl Ardahan'ın geçim kaynaklarından.

IĞDIR

Güneşin doğduğu kent ve Nuh'un arka bahçesi olarak bilinir. Bölgede, zengin bir turizm potansiyeli bulunmakta. Özellikle Iğdır Ovası'nın güneyindeki Büyük Ağrı Dağı ülkemizin dağ turizmi yönüyle yüksek bir potansiyele sahip dağlarından biridir. Büyük Ağrı dağının eteklerinde yer alan Iğdır Kalesi, Dede Korkut hikayelerinde adı sıkça geçen Karakale, hemen hemen Iğdır Ovası'ndaki bütün eski mezarlıklarda bulunan koç başlı mezarlar ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken eserler. Iğdır'ın Tuzluca ilçesi ise göletleri ile ünlüdür. Bu göletlerin ve ilçenin temiz havasının astım hastalığına iyi geldiği söylenir. 20. yüzyılda yapılan Tuzluca Köprüsü de görülmeli. Iğdır mutfağında öne çıkan lezzetlerise şöyle; katıkaşı, kelecoş, hörre, helise ve perzana.

ELAZIĞ
Doğu Anadolu'nun en zengin su bölgelerinden Elazığ'da, Keban Baraj Gölü ve Sivrice İlçesi'nde bulunan Hazar Gölü olmak üzere iki büyük göl bulunuyor. Keban Baraj Gölü, Türkiye'nin en büyük yapay gölü olma özelliğini taşımasının yanında elektrik ve balık üretimiyle de dikkat çekiyor. Hazar Gölü ise Türkiye'nin en derin göllerinden biri. Harput'un kuzeydoğusundaki Buzluk Mağarası Elazığ'ın görülmesi gereken yerlerden. Türkiye'de gezilebilen 10 mağara arasında yer alan bu mağaranın isminin Buzluk olmasının sebebi yaz aylarında içeride sürekli buz oluşması. 154 çeşit yemek, tatlı ve içecekten oluşan Elazığ mutfağı gerçek bir hazine. Fasulye çorbası, kırmanlı pilav, nohut ekmeği, fodula, zarafat, patila, heside, dolanger, hürriyet kadayıfı, orcik, pilit ve gah, Elazığ'ın ünlü yemekleri arasında yer alıyor.

SİVAS
Anadolu'daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolu'nun da geçtiği tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ilimiz. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii, Anadolu Selçuklu Devleti'nin en önemli eserlerinden olan Gök Medrese, Sivas Kongresi'nin yapıldığı Atatürk Etnografya ve Kongre Müzesi, Kale Camii, meşhur Kurşunlu Hamamı, Sivas Kalesi gibi eserlerle onbinlerce turist çekiyor. Sivas kaplıcalarıyla da ünlü bir şehir. Sivas Balıklı Kaplıca'nın bulunduğu bölge 1917 yılına kadar sazlıkmış. Ayağında yara olan bir çobanın tesadüfen iyileşmesiyle bölge, yöre halkının ilgisini çekmiş. Balıkların yaşadığı bu sıcak derenin suyu kullanılarak ilkel havuzlar açılmış. 1960'lı yıllarda Sivas İl Özel İdaresi'ne geçen kaplıcaya, dönemin şartlarına uygun tesisler yapılmış. Sivas'ın mutfağı da oldukça zengin. Süt ürünlerinden yapılan keş, peskutan, çökelik en ünlü yiyecekleri. Tamamen yünden ve sık ilmeklerle dokunan halılar, ünlü Sivas kilimleri, tülüce denen dokumadan yapılan yatak örtüsü ve duvar süsleri, gümüş takılar ise Sivas'tan alınabilecek özgün hediyelik eşyalar...
BİZE ULAŞIN