Çocukla seyahatin püf noktaları

Ailecek arabayla seyahat etmek uzun vakit alsa da, aile bireylerine özel olması, istenilen zamanda mola verilebilmesi ve aile fertlerini yakınlaştırması dolayısıyla tercih edilen bir seyahat şekli. Eğer tatile arabayla çıkacaksanız aşağıdaki önerilere kulak verin
Çocuğunuzu mutlaka çocuklar için yapılmış araba koltuğunda oturtun.
Eğer çocuğunuz huysuzluk yaparsa, arabayı durdurun. Onu araba hareket halindeyken asla koltuktan çıkarıp kucağınıza almayın. Hem tehlikeli olur, hem de çocuğunuz buna alışıp, huzursuzluk çıkartabilir.
Oynaması için yanınıza çok sayıda oyuncak alın. Oyuncakların hepsini bir anda eline vermek yerine, sıkıldıkça birer birer gösterin. Bu, yolculuğu onun için daha ilginç hale getirir.
Arabada sert, ağır ve sivri eşyalar varsa, bunları kaldırın. Böylece ani fren yapmanız gerekirse, bunların etrafa saçılıp çocuğunuza zarar vermesini önlemiş olursunuz.
Acele etmeyin, bol ve duraklayarak yola devam edin. Mesela her iki saatte bir durup, etrafa bakının, vücudunuzu esnetin, gerekiyorsa çocuğunuzun bezini değiştirin.
Yolculuğa çıkmadan önce, çocuğunuzun sevdiği kitap ve şarkıları kaydedin. Daha sonra yolda mola verdiğinizde çocuğunuza bunları dinletin.
Mümkün oldukça eşinizle değişmeli olarak arabayı kullanın ve bebeği eğlendirme görevini de sırayla üzerinize alın.
Yanınızda çocuklara özel atıştırmalıklar, çocuğunuzun sevdiği yiyeceklerden getirin. Eğer etrafı kirletmek istemiyorsanız, fazla kırıntı bırakmayacak gıdaları tercih edin.
Özel aracınızla yolculuk yapacaksanız, klima filtresini mutlaka temizletmelisiniz.
Bebeğinizi asla kısa bir süre için bile olsa, tek başına arabada bırakmayın.
Yolculuk için sabahın erken saatini tercih edin.
Sigara kullanmayın.
Bebeğinizin araç tutmalarına karşı aşağıdaki önlemleri alın:
Hafif gıdalarla (sık ve az) besleyin. Asitli meyve suları içirmeyin.
Hafif ve rahat giysiler giydirin. Uykuya teşvik edin.
Dikkatini farklı noktalara çevirerek oyalayın, konuşun, şarkı söyleyin.
Doktora danışmadan ilaç vermeyin
BİZE ULAŞIN