Dünyanın en gözde bitpazarları

Baharla birlikte bitpazarları ucuz alışverişin adresi oluyor. Dünyanın dört bir yanında yüzbinlerce kişinin akınına uğrayan bu pazarlarda geçmişe yolculuk yaparken kıran kırana pazarlığın tadına varabilirsiniz

Barcelona-Mercat Del Encants
Her yıl on binlerce turist ağırlayan Barcelona'nın en büyük ve belki de en sevilen bitpazarı Mercat Del Encants adını taşıyor. Plaça de les Glories Catalanes adlı meydanda kurulan bitpazarı pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri saat 08.30'da açılıyor. Çoğu tezgah ağustosta kapalı oluyor. Hem antika hem de birinci el ürünler bulmak mümkün. Özellikle cumartesi günleri çok kalabalık olan pazarda almayı planladığınız şeyi uygun fiyata kapatmak istiyorsanız erken saatlerde gitmeniz şart. Sabah 07.00'de ticari alıcılar için antika müzayedeleri yapılıyor.

Londra-Camden Lock
Eski bir kereste deposunda kurulan Camden Lock, Londra'nın en büyük bitpazarı. Hem çok ucuz ikinci el eşyalar hem de oldukça pahalı antikalar bulunuyor. Eserlerini indirimli olarak satan sanatçıların da uğrak yeri. Bu bitpazarında alternatif tıp uygulayıcılarıyla da sıkça karşılaşmanız mümkün. Refleksoloji, Shiatsu gibi özel masajlar ya da bedeninizin mineral analizini yaptırabilirsiniz. Eğer geç saatlerde uğrarsanız orta bahçedeki Jongleurs adlı mekanda bir komedi gösterisi de izleyebilirsiniz.

Roma-Porta Portese
Eğer Roma'nın bambaşka bir yüzünü keşfetmek istiyorsanız Trastevere Bulvarı'nın sonunda kurulan Porta Portese bitpazarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aklınıza gelen her şeyi bulabileceğiniz bu pazar akıl almaz derecede kalabalık ama bir o kadar da eğlenceli bir yer. Pazar günleri sabah 06.30 ila 14.00 arası açık. Bitpazarının dikkat edilmesi gereken iki özelliği var. Birincisi satıcılarla çok sıkı pazarlık yapmanız gerekiyor. İkincisi de İtalya'nın meşhur hırsızlarının çalışmak için özellikle bu kalabalık pazarı tercih ettiklerini aklınızdan çıkarmayıp çantanıza sahip çıkmanız gerekiyor.

Amsterdam-Albert Cuyp Market
Amsterdam'ın en ünlü günlük pazarı Ferdinand Bolstraat caddesinde kuruluyor. Pazartesiden cumartesiye kadar sabah 08.00 ila 18.00 arası açık. Bitpazarı Amsterdam'ın kültürel çeşitliliğini de gözler önüne seriyor. Sokağın karşılıklı kaldırımlarına kurulan tezgahlarda balık, ikinci el kıyafet, kumaş hatta Hollanda'nın geleneksel tahta sabolarından bulmanız mümkün. Eğer dolaşmaktan yorulursanız sokak boyunca farklı kafelerde dinlenmeniz mümkün.

New York-Williamsburg
Bitpazarları açısından çok zengin olan New York'ta neredeyse aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir pazar var. Son dönemlerin en gözde bitpazarı ise şehrin girerek popülerleşen semti Williamsburg'da bulunuyor. Brooklyn'deki bu bitpazarı Artists & Fleas (Sanatçılar ve Bitler) 2003'te açıldı. Bir grup genç sanatçı tarafından Williamsburg 6. Cadde'de kurulan bu bitpazarında antikalar dışında genç tasarımcı ve sanatçıların işleri de bulunuyor. Pazarın bir köşesinde antika bir pikaptan müzik yapan bir DJ var.

Brüksel-Sablon
Brüksel'de şehir merkezi dışında pek çok bitpazarı var. En ünlüsü de Sablon'da bulunuyor. Eski porselenler, deri cüzdanlar ve ahşap heykeller öne çıksa da bitpazarında adeta yok yok! Cumartesi günleri sabah 9.00 ila 17.00, pazar ise 09.00 ila 14.00 arası açık. O bölgeye gitmişken ünlü Sablon kilisesini ve dar sokaklar arasındaki minik butikleri keşfetmenizde fayda var.

Tokyo-Yoyogi
Tokyo'daki Yoyogi Parkı'nda kurulan bu bitpazarı sabah 09.00 ila 16.00 arası açık. 1981'de açılan bu bitpazarı Japonya'nın ilki olma özelliğine sahip. Moda atölyelerinin bulunduğu Harajuku and Shibuya sokaklarına yakın olan bu pazarda 800 tezgah kuruluyor. Gençler eski kıyafetlerini, çanta ve ayakkabılarını satıyor.

Paris-Le Marché de Puces St-Ouen
Paris gezginler tarafından bir bitpazarı cenneti olarak tanımlanıyor. Ancak bu pazarların en büyük ve eski olanı St-Ouen'da bulunuyor. Avrupa'nın da en büyük bitpazarı olan bu pazar 1920'de açıldı. 3 binden fazla tezgah var. Mücevherler, avizeler, kumaşlar, tablolar, eski kartpostallar ve müzik aletleri pazarda öne çıkan antikalar. Pazarda ikinci el kıyafetler de bulmak mümkün. Bitpazarı cumartesi, pazar ve pazartesi günleri açık.

Berlin-Mauerpark
Prenzlauer Berg semtinde bulunan Mauerpark 2004'te açıldı. Hem turistlerin hem de yerel halkın sıklıkla ziyaret ettiği bu parkın içinde kurulan bitpazarı pazar günleri açık. Vintage kıyafetler, eski plaklar, bisikletler ve antika eşyalar bulunuyor. Alışverişten sonra parktaki banklarda dinlenmeniz ya da bir şeyler atıştırmanız mümkün. Saat 03.00'te parktaki amfitiyatroda düzenlenen karaoke gösteri de izleyici akınına uğruyor.

Goa-Anjuna
Hindistan'ın gözde tatil yöresi Goa'nın Anjuna plajında çarşamba günleri kurulan bu bitpazarında hediyelik eşyalar, baharatlar ve rengarenk kumaşlar bulabilirsiniz. Günün erken saatlerinden akşama kadar açık olan pazar özellikle turistlerin en çok tercih ettiği gündüz aktivitelerinden.
BİZE ULAŞIN