Sapanca Gölü'nün su seviyesindeki düşüş, turizmi olumsuz etkileyecek

Gölün su seviyesinin düşmesi nedeniyle Kocaeli kıyısındaki su kayağı merkezi, yeni sezonda faaliyetine ara verme riskiyle karşı karşıya bulunuyor

Sapanca Gölü'ndeki Sukay Kayak Merkezi, su seviyesindeki düşüş nedeniyle yeni sezonda faaliyetine ara verme riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Son 10 yılın en düşük su seviyesinin ölçüldüğü, Sakarya'nın ve Kocaeli'nin bir bölümünün içme suyu ihtiyacını karşılayan göldeki kuraklık tehdidinin turizmi de olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Gölün Kartepe sınırlarında kalan kesiminde, 816 metre uzunluğundaki kayak alanıyla geçmiş yıllarda İstanbul, Bursa, Sakarya, Yalova, Ankara ve Kocaeli'den sporseverlerin akınına uğrayan tesis, 1 Haziran'da açılacak sezon öncesinde su seviyesinin 2 metrenin altına düşmesi nedeniyle kötü günlerin kapıda beklediğinin sinyalini veriyor.

Sezonda günde yaklaşık bin sporseveri ağırlayan tesisin yüzer rıhtım bölümü ile su kayağı başlangıç noktası, göldeki çekilme nedeniyle çamur içinde kaldı.

Bölge sakinlerinden Murat Çavaş yaptığı açıklamada, gölde bu yıl suyun diğer senelere göre daha fazla çekildiğini belirterek, balıkların sazlıklarda yumurta dökmesi gerekirken kıyıda yumurta bıraktığını söyledi.

"40 yaşındayım, ilk defa bu kadar suyun çekildiğini görüyorum" diyen Çavaş, "Tesisin bulunduğu alanın açıklarındaki taşlık görülmeye başladı. Seka kamp alanının iskelesinden ağustos aylarında yüzmek için atladığımızda su derinliği boyumuzu geçiyordu. Şimdi atlayın, çamura saplanırsınız" ifadesini kullandı.
Turizm twitter
BİZE ULAŞIN