Kızkalesi'nde gün doğumu

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı olan ve turizmin önemli bir merkezi olan Kızkalesi'nde güneşin doğuşu görenleri büyülüyor.

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı olan ve turizmin önemli bir merkezi olan Kızkalesi'nde, güneşin doğuşu görenleri büyülüyor.
Mersin'in ve Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kızkalesi'nde, denizin yanında doğal güzellikler de göz kamaştırıyor. Sahip olduğu 321 kilometrelik sahil şeridiyle öne çıkan Doğu Akdeniz'in önemli şehirlerinden Mersin'de, kentin simgesi haline gelen Kızkalesi turistleri bekliyor. Erdemli ilçesinde kıyıdan 200 metre uzaklıktaki tarihi Kızkalesi, Türkiye'nin önemli kültür varlıkları arasında yer alıyor. Korikos sahil kalesinin açığındaki küçük adacık üzerinde yer alan ve büyük bölümü ayakta olan, tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan Kızkalesi'nin Kuzey ve Güney uçları, sekiz kuleyle korunuyor. Dış çevre uzunluğu 192 metre olan ve Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılan Kızkalesi, Mersin turizminin sembolü durumunda. Deniz kalesi dışında bir de bu kaleye aynı paralelde kara kalesi yer almakta. Efsanesi ve güzel görünümüyle dikkatleri çeken Kızkalesi, havaların ısınmasıyla vatandaşların ve turistlerin uğrak merkezi haline gelmeye başladı. Özellikle hafta sonları denizin yanında güneşin doğumunu izlemek için sabahın erken saatlerinde sahile akın eden turistler ve fotoğrafçılar, bu eşsiz güzelliği an ve an izleyip, kaydediyorlar. Yaklaşık yarım saat süren gün doğumu, görenleri büyülüyor.
Öte yandan Kızkalesi, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Dünya Mirası listesi için başvurusu yapılan ve kabul edilen 13 tarihi yerden biri konumunda yer alıyor.
Turizm twitter
BİZE ULAŞIN