10 Macera seyahati

Seyahatlerde dinlenmek ve tazelenmek kadar, yeni heyecanlar yaşamak isteyenler için de pek çok sıra dışı rota mevcut. Ücra coğrafyalarda yeni kültürlerle tanışmaktan, günlerce pedal çevirmeye kadar geniş bir yelpazeden alternatifler seçtik

TAYLAND'DA TREKKİNG VE BİSİKLET
Tayland'ın 'Golden Triangle' (Altın Üçgen) olarak da bilinen kuzey bölümünü bisiklet turlarıyla keşfe çıkarak ülkenin harikulade kırsal coğrafyasını keşfedebilirsiniz. Yerel acentelerin sunduğu turların zorluk derecesi değişiyor; günde kaç kilometre yapabileceğinize karar verin ve harekete geçin!

GRAND CANYON'DA RAFTİNG
Colorado Nehri'nin, ABD'nin Arizona eyaleti topraklarında oluşturduğu 466 kilometrelik bu kanyonun derinliği yer yer 1600 metreyi bulabiliyor. Duvarlarında çok eski kabile yerleşimlerinden izlerin de bulunduğu kanyonda, yarım günlük turlardan çok daha uzun kamplı turlara kadar pek çok rafting gezisi seçeneği var.

PERU'DA İNKA YOLU
Cuzco yakınlarında başlayıp And Dağları'ndaki Llactapata, Runkurakay, Sayacmarca, Phuyupatamarca ve Wintildeay Wayna gibi İnka kalıntıları arasından devam eden ve ünlü Machu Picchu'da son bulan dört günlük klasik trekking rotaları ile bir başka çağa ışınlanın.

KOSTA RİKA'DA YAĞMUR ORMANLARI
Yağmur ormanlarıyla kaplı araziler üzerinde havada 'zip line' yapın, aktif bir yanardağa tırmanma heyecanını yaşayın, nehirlerde zorluk derecesi üç olan 'rapid'lerle boğuşun. Toplam yüzölçümünün yüzde 12'sindeki doğal zenginlikleri milli parklar ile koruma altında olan bu minicik ülkede, macera sona ermiyor.

FİNLANDİYA'DA KUZEY IŞIKLARI
Köpekli kızaklara veya kar motosikletlerine binmek, buzdan odada uyumak, Fin hamamında ısınıp buzlu sulara dalmak, kuzey ışıklarını seyretmek... Bunları Finlandiya'nın Laponya bölgesinde yaşayabilirsiniz.

MOĞOLİSTAN'DA ÇÖL KEŞFİ
Bakir Hövsgöl Gölü'nü deniz kayağıyla aşın, çift hörgüçlü develerin ve atların sırtında ücra ve dağlık Gobi Çölü'nde ilerleyin, birçok gecenizi yerli halkın odun sobalı, keçeden yapılmış yurt çadırlarında geçirin. www.nomadicexpeditions.com

UGANDA'DA GORİL SAFARİ
Uganda'da boyları iki metreye ulaşan son primatlara yakından bakın. Virunga yanardağlarıyla Ruwenzori dağlarının arasındaki bölgede trekking yaparken 324 ayrı tür ağaç barındıran UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ndeki bölgeyi rehber eşliğinde tanıyacaksınız.

AFRİKA'DA SIRA DIŞI BİR SAFARİ
Büyük Rift Vadisi, Suriye'den başlayıp Afrika'nın doğusunu kat ederek Mozambik'e kadar uzanan yaklaşık 6 bin kilometrelik bir doğa harikası. Genişliği 30 ile 100 kilometre, derinliği birkaç yüz metre ile binlerce metre arasında değişen bu çöküntü hattı, dünyanın en büyük fay hattı. Vadi, etkileyici göller, dağlar ve yaylaları barındırıyor.

SAHRA ÇÖLÜ'NDE KAMP
Marakeş'e gidip de Sahra Çölü'nü görmezseniz olmaz. Atlas Dağları'na doğru uzanacak bir tur ile Ouarzazate, Zagora, Mhamid gibi çöl kıyısındaki noktaları görebilirsiniz.

BHUTAN'DA KÜLTÜR ŞOKU
Kükreyen Ejder'in toprakları olarak da bilinen bu küçük dağ krallığı, yakın zamana kadar, modern bir kralın yönetimi altında dünyanın geri kalanında izole bir hayat sürüyordu. Son yıllarda ise kontrollü olarak ziyaretçi kabul etmeye başladı. Kayalık yamaçlara tutunmuş nefes kesici manastırlar ve trekking rotaları burada sizi bekliyor.
BİZE ULAŞIN