Kızkalesi doğal stüdyo haline geldi

UNESCO'nun 'Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan Mersin'in Erdemli ilçesindeki tarihi "Kızkalesi" özellikle yeni evlenen çiftler için doğal stüdyo haline geldi.

  • İHA
  • Turizm
  • Çarşamba 30.04.2014 10:22
Kültür ve Turizm Bakanlığının başvurusu sonrası bu yıl UNESCO'nun 'Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan Mersin'in Erdemli ilçesindeki tarihi "Kızkalesi" her kesimin dikkatine çekmeye her kesimin ilgisini çekiyor. Özellikle yeni evlenen çiftler için doğal stüdyo haline gelen Kızkalesi bu günlerde bir çok yeni evli çifte ev sahipliği yapıyor.

Kıyıdan 500 metre uzaklıktaki Kızkalesi ile ilgili Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, kalenin sadece taştan yapılmış bir kale olmadığını geçmişten günümüze gelen tarihi alanlarımızdan birisi olduğunu söyledi. Kızkalesi'nin UNESCO tarafından 'Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması ile ilgili açıklama yapan Tollu, "Kızkalesi için yıllardır özlemini çektiğimiz harekete UNESCO geçti ve geçici dünya mirasına alması sağlandı. Kızkalesi'nin geçici listeye alınması bile gelecek adına umut verici bir girişim. Kızkalesi'nin geçici dünya mirası listesine alınması Kızkalesi'nin gerçek değerinin anlaşılmasını sağlayacak ve aynı zamanda da dünyanın ortak değeri haline gelecektir. Kızkalesi'nin dünya geçici listesine alınmasını sağlayanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Kızkalesi'nin dünyada eşine rastlanılmayacak güzellikte bir eser olduğunu söyleyen Tollu, "Yeryüzünde baktığınızda denizin ortasında bir kale ve sahilinde ince altın sarısı kumunun olması hiçbir yerde yok. Kızkalesi tarihi ve doğası ile mükemmel bir başyapıt ve aynı zamanda da ülkemizin önemli turizm merkezlerinden birisi. Ancak bu güzellik dünyaya yeteri kadar tanıtılmadığı kanaatindeyim. Biz bu yıl inşallah Kızkalesi'nin hem ülke genelinde hem de uluslar arası arenada tanıtmak amacı ile ''Uluslar arası film festivali'' düzenleyeceğiz. Film festivali ile Kızkalesi'nin dünyaya tanıtılmasını sağlayacağız. Bu konuda teknik ekiplerimiz çalışıyor. Burada turizmin gelişmesi adına ne yapabiliriz bunun çalışmasını yapıyoruz. Kızkalesi'nin UNESCO tarafından dünya geçici mirasına alınması da bizim çalışmalarımıza güç kattı" diye konuştu.

Kızkalesi'nde ciddi manada altyapı eksikliğinin de bulunduğuna dikkati çeken Tollu,"Her şeyden önce Kızkalesi'ne gelen yerli ve yabancı turist huzur içinde tatilini geçirmeli için belediye olarak süratle eksiklikleri gidereceğiz. İnşallah biz burayı dünya turizminin göz bebeği haline getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

İstanbul Beşiktaş Devlet Hastanesi'nde fizyoterapist olarak görev yapan Cennet ve Çağatay Tel çifti ise Hatay'daki düğünden sonrası UNESCO tarafından dünya geçici mirasına alınan tarihi Kızkalesi ile anı fotoğrafı çektirmek üzere geldiklerini belirttiler.
Tel çifti, stüdyo içinde çekilen fotoğrafların artık monotonlaştığını açık havada tarihi mekanlarda çekilen fotoğrafların daha güzel ve hoş olduğunu belirterek, "Hayalimizde Kızkalesi'nde düğün fotoğrafı çektirmek vardı bu emelimize kavuştuk. Ayrıca Kızkalesi'nin UNESCO tarafından dünya geçici mirası listesine alınması da bizim burada fotoğraf çektirmemizin daha anlamlı olmasını sağladı. Kızkalesi gibi bir güzelliği daha iyi korumak gerekir" dediler.
Turizm twitter
BİZE ULAŞIN