Sanat, alışveriş ve eğlence şehri Berlİn

Sanat, alışveriş ve eğlence şehri Berlİn
Berlin çağdaş sanatın en önemli noktalarından biri. Galeriler ve müzeleri kadar eğlence hayatı ve butikleriyle de ünlü. Ben çocukluğumdan beri yeni yerlere gitmeyi, gezmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı çok sevmişimdir. Genelde sevdiğim yerlere de tekrar tekrar gitmeyi severim. Enteresan bir şekilde o ülke ve şehirle aramda organik bir bağ oluşur. Son dört senedir de Berlin'le aramda kuvvetli bir bağ oluştu. Aslında pek çok kişi seyahate giderken Almanya'yı tercih etmez. Ama üstüne basa basa söylüyorum "Berlin Almanya değil!" Berlin için Avrupa'nın hatta dünyanın en cool ve bohem aynı zamanda en dinamik yeri diyebilirim. Şehrin hüzünlü yapısının yanı sıra korkunç bir sanat, eğlence ve alışveriş çılgınlığı yaşanıyor Berlin'de. Dünyanın en iyi sanatçılarının sergileri hatta son dönem çağdaş sanatçıların çıktığı en önemli nokta Berlin. Museum Island (Müzeler Adası) mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Checkpoint Charlie (Çarli Kontrol Noktası) de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Berlin Duvarı'nın yanında bulunan ve sınır geçiş kapısı yanında bulunan müze, Berlin Duvarı ve acı tarihi gözler önüne seriyor. Diğer önemli müzeler arasında Altes, Mısır Müzesi ve Film Müzesi var.
* ALIŞVERİŞ: Kurfurstendamm yani namı diğer Ku'damm Caddesi, boylu boyunca lüks markaların olduğu bir cadde. Hatta birçok markayı bir arada bulabileceğiniz KaDeVe de yine bu bölgede bulunuyor.
* OTEL: Berlin'deki neredeyse bütün oteller ucuz ama cool. Benim tercihlerim arasında Soho House, Das Stue Hotel, Hotel de Rome var. Bunlar nispeten daha klasik oteller. Daha trend bir yer arıyorsanız Michelberger ve 25 Hours Bikini Hotel'e bir göz atın derim.
* YEME-İÇME: En iyi Alman yemekleri Borchardt ve Grill Royal'da... Uzakdoğu restoranları her yerde. Ama en iyisi bence UMA. Mitte ve Hacescher Mark bölgesindeki bütün kafeler harika ama benim favorim 3 Schwestern.
* GECE KULÜBÜ: Hem restoran hem de bar olarak servis veren Tausend şehrin en hip kulübü.

TOLGA SEZGİN

BİZE ULAŞIN