Adrenalin turizmi

Adrenalin turizmi

Adrenalinizi artıracak, keşif duygunuzu kışkırtacak, yeteneklerinizi sınamanıza fırsat verecek bir tatil programına ne dersiniz? İşte tatilde macera yaşamak isteyenlere ve adrenalin bağımlılarına uygun beş alternatif rota...

Havuz kenarında vakit geçirmek veya tüm gün plajda güneşlenmek size göre değilse macera sporlarına ve adrenalin tatillerine yönelmeniz mümkün. Sizi her zamanki rutininizden çıkaracak, sınırlarınızı zorlayacak ve yeni deneyimler kazandıracak bir tatil planı yapın. Üstelik artık macera turları yalnızca kaya tırmanışı ya da rafting'den oluşmuyor. Siz de Güney Afrika'da dünyanın en yüksek bungee jumping noktasından atlayabilir, Yeni Zelanda'nın volkanik gölleri arasında yürüyebilir, Brezilya ormanlarında vahşi yaşama tanıklık edebilirsiniz. Sadece hayal etmeniz yeterli.

Rotorua'da trekking heyecanı


Yeni Zelanda'nın Rotorua kenti, yerli halk Maoriler'in spritüel merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Volkanik aktiviteler ile oluşmuş bölge, kaplıcaları, çamur havuzları, gayzerleri ile ünlü. Şehre ilk gelenlerin garipseyeceği, çürük yumurta kokan havası karakteristik özelliği. Volkanik aktivitelerle havaya yayılan sülfür bu kokuya yol açıyor. Kasabanın hemen yanındaki Rotorua Gölü çevresi çok sayıda kuşa ev sahipliği yapıyor. Roturua'da yapılacak şeylerin başında dünyanın en iyi dağ bisikleti parkurlarından birinde bisiklet turu, jeotermal spa ve orman içerisindeki trekking rotalarında yürüyüş geliyor. Eğlenmek isteyenler ise zorbing deneyebilir. Zorbing ya da küreyle yuvarlanma içi görülebilen, genelde plastikten yapılma bir topun içinde yüksek bir noktadan aşağıya doğru yuvarlanarak yapılan bir spor. Bu şaşırtıcı spor oldukça heyecanlı ve eğlenceli.


Volkanik dağlar arasında trekking

Doğa meraklılarına ve fotoğrafçılara asla doyamayacakları bir manzara, yeşilin bütün tonlarını sunuyor Costa Rica'nın dağları. Eğer nereye gideceğinizi iyi bilir, iyi planlarsanız, dağların arasından akan şelaleleri, mükemmel nehirleri keşfedebilirsiniz. Costa Rika birkaç volkanik yapıya sahip olsa da bunlardan en önemlisi La Fortuna'da bulunan Arenal Volkanı. Birkaç yıldır burada bir hareketlenme yok, ama yine de görülmesi gereken müthiş bir manzarası ve verdiği sıcaklığın yarattığı heyecan baki.

Pantanal'da vahşi yaşam

Ormanları, kumsalları, vahşi hayatı ve Amazon nehiriyle ünlü olan bu ülkenin içindeki yağmur ormanlarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Orman turu mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden sadece bir tanesi. Su sporları içinde aklınıza ne gelirse burada yapabilirsiniz. Batı Brezilya'nın sulak alanlarından biri olan Pantanal'da Brezilya'nın vahşi yaşamını görebilirsiniz. Amazon bölgesinde bulunan anakondalar, iguanalar, jaguarlar ve birçok çeşit kuşu burada görebilirsiniz.

Cortes Denizi'nde köpekbalıklarıyla deniz sefası

Klasik tercihlere alternatif olarak sunulan ülkelerin başında, yerli kültür mirasına sıkı sıkıya tutunan Meksika geliyor. Latin Amerika'nın en büyük ve en hareketli ülkelerinden biri olan Meksika, yeni yerler keşfetmeye meraklı kişiler için heyecan verici bir rota. Meksika, astronomi ve matematik alanındaki başarılarıyla bilim insanlarını bugün bile peşlerinden sürükleyen Mayaların gizemli piramitlerine ve Karayip Denizi'nin masmavi sularına ev sahipliği yapıyor. 'Dünyanın akvaryumu' olarak adlandırılan Baja California Sur'da okyanus canlılarını keşfedebilir, Cortes Denizi'nde köpek balıklarıyla yüzebilirsiniz.

Bloukrans Nehri'nde bungee jumping

Ayaklarınıza esneme yeteneğine sahip bir ip bağlayıp kendinizi 272 metreden boşluğa bırakmaya, Bloukrans Nehri'ne doğru dalışa geçmeye ne dersiniz? Güney Afrika'nın Doğa Vadisi'ndeki 30 yıllık Bloukrans Köprüsü, dünyanın en yüksek bungee jumping noktası. Bu spora meraklı olanların en sık ziyaret ettiği yer. Zümrüt gibi yeşil vadide adrenalin patlaması yaşamak isteyen binlerce kişi her yıl buradan atlamak için Western Cape bölgesine koşuyor. Bugüne kadar herhangi bir kaza yaşanmamış. Dalışı deneyen en yaşlı maceraperest 96 yaşındaki Mohr Keet... Bloukrans rekorunu kırmaya niyetliyseniz aklınızda olsun: 24 saatte en fazla atlayışı yapan kişi tam 101 kez atlayan Güney Afrikalı Bill Boshoff.

BİZE ULAŞIN