Kaleköy – Simena

Kaleköy – Simena

Baharın kendisini yeni yeni gösterdiği bu günlerde tatil planları da yavaş yavaş yapılmaya başlanmıştır diye düşünüyorum. Tatilde kafa dinlemek isteyenler, sakinlik arayanlar için tavsiye edebileceğim tatil yöresi bu kez Kaleköy - Simena olacak. Cennetten bir köşe olarak tabir edebileceğim Kaleköy, Antalya'da Kaş ile Finike arasında yer alıyor. Antik bir Likya kenti olan Kaleköy'e ise karayoluyla Üçağız köyüne gidip sonrasına ise tekneyle devam ederek ulaşabilirsiniz.

Sabahları ekmeklerin, gazetelerin ve diğer siparişlerin tekneyle geldiği, çocukların gözlerinin asfalt yolda araba beklemekte değil de denizde tekne beklemek olduğu, kalktığınızda gördüğünüz manzaranın adalar, karşınızda uykuda bir deniz ve birbirinden güzel yatların olduğu bir yer hayal edin. Kaleköy'de kaldığınız birkaç günün ardından neredeyse herkesle selamlaşabileceğiniz, devamlı bir turist sirkülasyonunun olduğu bu köy tekrar, tekrar ve tekrar gidilesi bir yer.

Arabanızı Üçağız'a park ettikten sonra rezervasyonunuzu yaptığınız oteli arayıp sizi almalarını istiyorsunuz ve macera başlıyor. Bavullarınızla tekneye atlayıp denizde yavaş yavaş yol alıyorsunuz. Bir süre sonra sol tarafınızda kendini göstermeye başlıyor Kaleköy. İşte o an "Buradan hiç gitmesek keşke." diye geçiriyorsunuz içinizden ve inanın orada kaldığınız her an bu his devam ediyor.
Manzaranız sabah ayrı akşam ayrı bir güzel oluyor. Şezlongunuzda uzanırken gezi teknelerine el sallıyor, sessizlik içerisinde kitabınıza kapılıp gidiyor, paletleri ve gözlüğü takıp denizin hemen altındaki rengarenk canlılarla birlikte yüzüyorsunuz. Giderken yanınızda mutlaka bulunması gereken ise bence deniz ayakkabıları. Sonrasında derinleşse de girdiğiniz bölümde oldukça can acıtıcı kayalar bulunuyor.

Hep doğadan bahsetmeyelim azıcık da yemekler olsun konumuz. Biz 30 senedir Karadeniz'de yaşayan bir aile olarak orada yediğimiz kadar lezzetli balık yemedik itiraf ediyorum :) Size ne tavsiye ediyorlarsa mutlaka ondan yiyin. Acaba güzel midir diye bir düşünce gelmesin aklınıza. Mutlaka ama mutlaka tadı damağınızda kalacak. Ben halen balık şiş ve Grida balığının tadını unutamıyorum mesela ;) Balık şiş mi olurmuş demeyin sakın inanın et şişten de tavuk şişten de daha beğenerek yiyeceksiniz.
Bir diğer tavsiye edebileceğim şey de birbirinden leziz dondurmaları. Gerçek meyvelerden yapılan dondurmalarını çok beğenecek ve çeşit çokluğu karşısında şaşkınlığa uğrayacaksınız.


Her şeyiyle size kendisini aşık ettirebilecek bir yer Kaleköy - Simena. Tatil programlarınızı yaparken mutlaka seçenekleriniz içerisinde bulundurun. Gittiğinize asla ama asla pişman olmayacak daha oradayken bir daha ne zaman gelsek diye planlar yapacaksınız. Keyifli tatiller :)

Sinem Demirdöven - http://herseydenkonusmali.blogspot.com.tr/

BİZE ULAŞIN