Çölün ortasındaki mücevher

Bol yıldızlı otelleri, robotların sürdüğü develeri ve gümrüksüz alışveriş imkanıyla Dubai keşfedilmeyi bekliyor

Çölün ortasındaki mücevher
Birleşik Arap Emirlikleri asırlarca Osmanlı egemenliği altında yaşamış, petrolün bulunmasıyla İngilizler tarafından Osmanlı İmparatorluğu'ndan koparılmış. 2 Aralık 1971'de ise İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmiş. Bağımsızlık günü ülkede milli bayram olarak kutlanıyor. Emirliğin en önemli gelir kaynağı petrol ve turizm. Halkın yüzde 96'sı Müslüman. Dubai ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük ikinci kenti ve yedi emirliğinden biri.. Her mevsim güneşli olması ve Türkiye'ye yakınlığından dolayı tatil için ideal bir şehir. En iyi ayları ekimkasım ve mart-nisan olarak bilinse de bu aylar dışında da tatil için gelinebilir. Tatil için geldiğinizde yaklaşık üç gün içinde tüm Dubai'yi gezebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI

Dubai insanı her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Doğal güzelliği olmasa de insan gücünü ve maddi imkanları kullanarak enleri ve ilkleri yaratmaya devam ediyor. Kuşkusuz bir mega metropol olarak nitelendirebileceğimiz şehir dünyanın büyük yapay adası Palm Jumeirah, dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall ve dünyanın ilk yedi yıldızlı oteli Burj Al Arab'ı da bünyesinde bulunduruyor. Jumeirah Beach Hotel zamanını plajda geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer. Özellikle çocuklu aileler için ideal. "Ben deniz istemem, alışverişe giderim" diyorsanız istikamet dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan Dubai Mall. Dünyaca ünlü markaları burada bulabilirsiniz. Gümrüksüz alışveriş imkanı sunan Dubai alışveriş tutkunları için önemli bir destinasyon. Burada her bütçeye uygun alışveriş imkanları sağlayan merkezler bulunmakta. Dubai'de alışverişten bahsedip Dubai Shopping Festival ve Dubai Summer Surprises olarak adlandırılan iki büyük şenliği unutmamak lazım. Bu festivallerde Dubai'nin her alışveriş merkezinde büyük şenlikler, eğlenceler yapılıyor ve her mağazada indirim başlıyor. Bu indirimler yüzde 70-80'lere kadar ulaşıyor. Shopping Festival, genellikle ocak ayında gerçekleştiriliyor. Summer Surprises ise haziran ortasında başlayıp temmuz ortasına kadar devam ediyor. BAE'nin para birimi 'dirhem', AED olarak kısaltılıyor. Türkiye'de çok geçerli olmadığı için Dubai'ye giderken yanınızda dolar götürmeniz daha iyi olabilir. Orada rahatlıkla doları dirheme çevirebilirsiniz. Birçok yerde kur sabit 1 TL = 1,9 AED. Etiketlerde gördüğünüz fiyatları pratik olarak ikiye bölerek Türk Lirası karşılığını hesaplayabilirsiniz.

Deve yarışı izleyebilirsiniz


Jumeirah Zabeel Saray'ın içinde ev özlemi çekenler için Lalezar isimli oldukça otantik dekorasyona sahip bir Türk lokantası var. Steak restoranında ise hem ete hem de trüflü patates püresine doyabilirsiniz.
Deve yarışlarına ne dersiniz? Hem de zaman zaman bu yarışlarda biniciler robot oluyor... O halde Star Wars'a hoş geldiniz...
Tek şansınız deve de değil. Ata binme merakınız varsa istikamet Naad El Sheba... Burada sürekli at yarışları oluyor. Ya da çölde atla gezintiye çıkabilirsiniz.

Cemal Benli (Tatil Stil Yurtdışı Turlar Müdürü)

Çöl safarisi de var, özel şovlar da

Her gün kesin hareketli Dubai turumuzu havayolları ile yapmış olduğumuz özel anlaşmalar sayesinde 299 Euro'dan başlayan fiyatlarla satışa sunabilmekteyiz. Kolay vize ile seyahat edilebilmesinden dolayı uçuşa 72 saat kala bile rezervasyon yaptırma imkanınız bulunmakta. Programlarımızı her gün kesin hareketli olarak belirledik. Rehber kadromuz bölgeyi çok iyi bilen kişilerden oluşmakta. Uçuşlarımızı Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yerel havayolu Air Arabia ile tüm talebi karşılayacak şekilde yapmaktayız ve misafirlerimizi Sharjah Havalimanı'na misafirlerimizi indirmekteyiz. Uçuş yaklaşık 4,5 saat sürmekte. Tatil Stil Dubai programları 3 gece 4 gün şeklinde oluşmakta. Aynı zamanda opsiyonel olarak yemekli tekne turuna katılmak da mümkün. Turda ışıklar altındaki Dubai'nin iki yakasının fotoğraflarını çekebilir ve açık büfe yemeklerin tadına varabilirsiniz. Abu Dhabi'de dünyanın üçüncü büyük camisi olan ve Eski Abu Dhabi Emiri tarafından yaptırılan Seyh Zayed Camii'ne uğruyoruz. Burada geçireceğimiz bir saatlik sürenin ardından Abu Dhabi Şehir Turu'na başlıyoruz. Financial Towers, Heritage Village, Corniche Road, Yas Island görülecek yerler arasında. Son programımız ise 4x4 Land Cruiser ciplerle çöl safarisi turu. Bedevi çadırlarında özel şovlar eşliğinde akşam yemeği yeniyor.
BİZE ULAŞIN