Uçarken içiniz rahat olsun

Uzun ve sık uçak seyahatleri, kimi zaman sağlığı tehdit ederek çeşitli sorunlara neden oluyor. Riskleri en aza indirmek elinizde

Uçarken içiniz rahat olsun
* YAŞLILARDA JET LAG RİSKİ
Okyanus aşırı ve saat farkının ikiden fazla olduğu bölgelere uçakla seyahat edildiği zaman biyolojik saatin bozulmasıyla vücudunuzda meydana gelen olumsuz durumlar 'jet lag'tır. En sık ve en ağır şekilde yaşlılarda görülür. Doğudan batıya uçuşlarda mümkünse uyumamaya çalışın. Tersi yöndeyse mümkün olduğunca uyuyun. Alkollü, çay ve kafein içeren içeceklerden uzak durun. Proteinden zengin kahvaltı ve yüksek karbonhidratlı akşam yemeği tercih edin. Gündüz vakti içerisinde yürüme gibi hafif egzersizler yapın.
* UZUN UÇUŞLARDA HAREKET EDİN
Uçak yolculuklarında hareketsizlik sonucu bacaklarda toplardamarlarda pıhtı oluşabilir. Pıhtının koparak akciğerlere gitmesiyle bu durum ölümcül olabilir. Bu yüzden her yarım saatte bir ayak bileklerinizi aşağı-yukarı doğru hareket ettirin. Riske göre ortalama iki saatte bir uçak içinde birkaç dakika yürüyün. Dar çorap ve giysilerden kaçının. Bol sıvı tüketin.
* İNİŞ SIRASINDA UYUNMAMALI
Özellikle uçak inerken yaşanan orta kulak basıncında azalmaya bağlı sıkışma, kulak ağrısından kısmi işitme kaybına kadar pek çok soruna neden olur. Burnu parmaklarla kapatıp, ağızdan hafif bir nefes aldıktan sonra havayı genizden kulağa göndermeye çalışmak ve bu hareketi iniş sırasında her iki dakikada bir tekrarlamak tıkanıklığı engeller. İniş sırasında uyumamalı ve esneme, yutkunma hareketleri yapılmalı.
* HEKİM GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ
Uçakta kabin basıncı değişikliklerinde hipoksemisi olan hastalarda oksijen düşüklüğü derinleşebilir. Uçuş sağlığı için hekim görüş ve önerileri önemlidir.
BİZE ULAŞIN