Türkiye'nin ilk dağcılık okulu

Yerli ve yabancı dağcıların ilgi odağı olan Aladağlar'da 'Dağcılık Okulu' açılıyor.

Türkiye'nin ilk dağcılık okulu
Niğde Valiliği ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Niğde'nin Çamardı İlçesinde Dağcılık okulu açıyor.
Yerli ve yabancı dağcıların tırmanış yaptığı Aladağlar'da her yıl Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından dağcılık eğitimleri düzenleniyor. Önümüzdeki hafta başlayacak eğitimler öncesinde Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, dağcılara 'Dağcılık Okulu' müjdesi verdi. Çamardı İlçesinde Gençlik Spor Müdürlüğünün kullandığı ve İl Özel İdaresine ait bina Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca'nın protokol imzasıyla Dağcılık Okulu olarak kullanılmasına karar verildi. Ayrıca dağcıların konaklaması için bölgeye dağ evleri ve bungalov evler yapılacak.

Niğde Valiliği toplantı salonunda düzenlenen protokol imzalama programında konuşan Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Türkiye'nin Dünya dağcılığında hak ettiği yere geleceğini söyledi.

Karaca, "Türkiye'de yapılacak Dünya standartlarında olacak ilk eğitim merkezi olacak Dağ okulumuz olacak. Dağ Okulunun faaliyete geçmesiyle Aladağlar ve Niğde tüm Dünyaya yayılacak. Aladağlarda meydana gelebilecek herhangi bir kazada olaya anında müdahale edebilecek ekiplerimiz orada hazır olacak. 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'mizi Dünya dağcılığında hak ettiği yere taşımaya gayret edeceğiz dedi.

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç'ın Bolkar ve Aladağlar için ürettiği projelerden biri olan Dağcılık Okulunun kısa süre içerisinde ülke gençliğinin hizmetine sunulacağını söyledi

Vali Kılıç, "Niğde'nin yeterince turizminde yararlanamıyor olması bizleri turizmle ilgili yeni projeler aramaya ve Kapadokya'ya gelen turistleri yeni bir turizm çeşitliliği sunmaya sevk etmişti. Niğde'nin turizmdeki en büyük avantajlarından bir tanesi Bolkar dağları silsilesi ve buradaki doğa ve kış turizmine yönelik imkanlar, Çiftehan'daki kaplıca turizmine yönelik imkanlar ve Aladağlardaki dağ turizmine yönelik imkanlar bizi cezp etmişti ve 1 yıldır bunun icrasıyla ilgili gayretler içerisindeydik. Türkiye'deki ilk defa kurulacak olan Dağ Okulunun startını verdik. Dağcılık okulumuz Dünya standartlarında eğitim yapabilecek insanları eğitebilecek bir dağ okulun bugün başlangıcını yaptık. Çok kısa sürede hazırlanarak Dünya'ya hizmete sunulacak. Gelen turistlerin konaklayabilecekleri dağ evleri ve bungolav evlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Dağcılık Federasyonunun kısa süre içerisinde hizmete sunacağı bu faaliyetin ülkemiz gençlerine hizmet verecek diye konuştu.

Protokol töreninde Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Nebol, Gençlik hizmetleri ve Spor İl Müdürü Harun Turhan katıldı.
BİZE ULAŞIN