Bali'yi keşfetmeye cesaretiniz var mı?

Nefes kesen doğal güzellikleri, büyüleyici atmosferiyle Bali, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor... İster fil safarisi yapın isterseniz maymun ormanlarında gezintiye çıkın. Bali'den size asla unutamayacağınız anılar kalacak...

Bali'yi keşfetmeye cesaretiniz var mı?
Bali adasının ismini bilmeyen yoktur ama Endonezya'nın binlerce adasından biri olduğunu eklemekte fayda var. Endonezya yaklaşık 240 milyon nüfusuyla hem Güneydoğu Asya'nın hem de dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi. Fakat Bali Adası'nın sadece yüzde 10'luk bir kısmı Müslüman, geri kalanı ise Hindu... Resmi rakamlara göre tam 17 bin 508 adaya sahip Endonezya'nın en turistik bölgesi, ülkenin 33 idari bölgesinden biri olan Bali adası. Adaya gidiş biraz uzun sürüyor. Türkiye'den yaklaşık 9 saat süren bir uçak yolculuğuyla önce Singapur'a gidiyorsunuz, oradan aktarma yaparak yaklaşık 2,5 saatte Denpasar'a geçmeniz gerekiyor. Ancak Denpasar'da vize kuyruğuna girdiğiniz anda halkın samimi merhabaları ve güleryüzüyle karşılaşıp siz de kendinizi bu büyülü coğrafyanın etkisine teslim ediyorsunuz. Ben Bali'de ilk günümün akşamında Hint Okyanusu'na nazır romantik bir akşam yemeği için sahildeki restoranlardan birini tercih ettim. Yerel mutfaklarına takılmadan, deniz ürünlerinin yer aldığı menüden bir seçim yaparak bolca ıstakoz, yengeç, kalamar ve midye yeme şansım oldu. Hesabı merak ediyorsanız, sadece 30 dolar! Şunu da söylemeden edemeyeceğim; buraya gelmeden önce endişelendiğim böceklerden ve sineklerden eser yok. Burada kaldığım süre boyunca kertenkele fobimi bile yendim. Bali'de kertenkeleler kutsal hayvan olarak biliniyor ve bu nedenle her yerde görmek mümkün...

FİLLERE BAMBU YEDİRİN

Fil safarisi için Jimbaran'dan bir saat sürecek olan Ubud'a doğru yola çıkıyoruz. 50 dolarlık giriş bileti canımı yaksa da kendimi içeriye keyifle bırakıyorum. Burada oyuncu filler ziyaretçilere gösteri yapıyorlar. Sıra bana geldiğinde filime bambu yedirerek selamlaştıktan sonra yaklaşık bir saat süren gezimize başlıyoruz. Tropikal meyveler ve çiçeklerle dolu orman gezimizi fil sürücüsü ile sohbet ederek sürdürüyor ve gezi biterken filimizle hatıra fotoğrafı çektiriyoruz. Fil safarisini denemeden dönmeyi düşünmeyin... Endonezya'da yerli halkın favori yemeği ve en önemli geçim kaynağı pirinç. Bu yüzden fil safarisinden sonra Bali'nin en meşhur pirinç teraslarını görmeye gidiyoruz. Dağdan gelen sular ilk tepedeki pirinç tarlasını suyla dolduruyor ve oradan sırayla doldurarak aşağıya iniyor. Bali'de hemen her yerde pirinç tarlası görmek mümkün fakat en görkemlisi ve estetiği Ubud bölgesinde yer alan bu teraslar.

MAYMUNLARA DİKKAT

Muhteşem pirinç teraslarından sonra Monkey Forest'e (Maymun Ormanları) geliyoruz. Üç dolara aldığınız bir biletle, dalları bulutları okşayacak kadar uzun ağaçlardan oluşan ve her bir köşesinde maymun ailelerin koşuşturduğu ormana girip dolaşıyorum. Yerel kıyafetler kuşanmış yerli halkın sattığı bir dolarlık muzları alıp maymunları ellerinizle besleyebiliyorsunuz. Bu arada dikkatli olmanızda fayda var. Maymunlar taşıyabildikleri her şeyi üzerinizden yürütmekte çok başarılılar. Rehber Tata'nın anlattığına göre Hindu inancına göre üç tanrı varmış: Yaratıcı, yok edici ve de koruyucu. Her tanrı için de ayrı bir tapınak yapılırmış. Bu tapınakları Bali'de nereye giderseniz görmeniz mümkün. Her evin bir aile tapınağı oluyor. Burada günlük ibadetler yapılıyor, kutsal günlerde ise herkes genel tapınaklara gidiyor. Bali Zoo da, Bali'de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. 20 dolara bilet alıp rengârenk ve masalımsı bir ormana ayak basıyorsunuz. İlk olarak görkemli Bengal kaplanlarını hayretle izliyorum ve daha önce hiç görmediğim hayvanları fotoğraflıyorum. Burada yeni deneyimler yaşayabilmek için cesur olmak lazım. Ertesi gün Bali'nin en ünlü sahili Padang Padang Beach'i ziyaret ediyoruz. Sörf meraklısı turistlerin hepsi burada. Julia Roberts'ın Eat Pray Love filmindeki sahne herkesi müthiş etkilemiş olacak ki, Bali'ye gelip masmavi ve insanı büyüleyen güzellikteki bu sahili görmeden dönen yok.

KUTSAL SU TAPINAĞI
Bali deyince herkesin aklına tapınaklar geliyor.... Manzaralarıyla ünlü öyle tapınaklar var ki, mutlaka ziyaret etmelisiniz. En güzel örneklerinden biri Tanah Lot tapınağı. Burası görüntüsüyle insanı büyülüyor. Denizin kıyısında büyükçe inşa edilmiş bu tapınağın içine girmemize izin verilmiyor fakat hemen yanındaki tepeden denize ve tapınağa güzel bir açıyla bakabiliyoruz. Uluwatu Temple da görülmesi gereken tapınaklardan biri. 10 dolara bilet alarak içeri giriyoruz. Burası bir tepenin ucuna inşa edilmiş küçük bir tapınak. Ayrıca Uluwatu Temple'ın en önemli ziyaret sebeplerinden biri, sabahın erken saatlerinde yapılan meşhur Kecak dans gösterisi. Bu yerel dans görülmeye değer renkli sahneler oluşturuyor. Etkilendiğim bir başka tapınak ise Kutsal Su Tapınağı. İnsanlar (Bali halkı ve ziyaretçiler) bir havuzun içinde yedi ayrı musluktan akan suyun altına girerek dua ediyor ve günahlarından arınıyorlar, sonrasında tütsü yakarak dilekte bulunuyorlar. Suyun içinde ıslak kıyafetleriyle dua eden insanların görüntüleri gerçekten görülmeye değer. Bali yolculuğu bana manevi anlamda oldukça faydalı deneyimler kazandırdı. Bali'den döndüğümde kendi ülkeme ve insanlarıma daha hoşgörülü ve samimi bir pencereden bakmaya başladım.

EVRAKLARINIZI KAYBETMEYİN
Bali'nin para birimi rupiah. Burada euro değil daha çok dolar tercih ediliyor.
Bali'ye giriş vizesi kişi başı 25 dolar. (Girişte dolar kabul ediyorlar)
Çıkışta ise kişi başı 150 bin rupiah ödemeniz gerekiyor. Dolar çıkış ödemesinde geçerli olmuyor, rupiah olarak ödeme yapmanızı istiyorlar. (Mutlaka 150 bin rupiah'ı yanınızda bulundurun, yoksa çok uğraşırsınız)
Girişte verilen vize ve diğer evrakları çıkışta sizden geri istiyorlar. Bu nedenle evraklarınızı saklayın.
Kaldığınız otelin taksisini kullanmaya özen gösterin. Dışarıda bindiğiniz herhangi bir taksi sizi ücret ve güvenlik konusunda hayal kırıklığına uğratabilir.
Bali sanatının gelişimini anlayabilmek için, Puri Lukisan Müzesi'nin resim ve heykel koleksiyonlarını inceleyin.
Ubud kasabası, Bali'nin kültür merkezi kabul ediliyor. El işleri ve tahta oymacılığı çok yaygın, kasabanın içinde pek çok sanatçı atölyesi ve galeriyi ziyaret edebilirsiniz.
Sanat pazarı Pasar Seni'de Bali yapımı ürünler, yerli el işleri ve hediyelikler bulabilirsiniz.
Dünyanın en nadir ve en pahalı kahvesi 'kopi luwak' Bali'de üretiliyor. Mutlaka tadın.

GİZEM ARTIŞ
BİZE ULAŞIN