"Kayseri Denizi"nde gün batımı

'KAYSERİ'nin denizi' olarak bilinen 80 kilometre uzunluğunda, 3.5 milyar metreküp su hacmi ile Orta Anadolu'nun Kızılırmak üzerindeki önemli barajlarından Yamula Baraj gölü su sporları ve turizm merkezine dönüşüyor.

Kayseri Denizinde gün batımı
Çok sayıda kişi kent merkezine 35 kilometre uzaklıktaki barajda gün batımını hayranlıkla izliyor.

Merkez Kocasinan İlçesi Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, yeni sahil yolunun tamamlanması ardından Yamula Baraj gölü kıyısında sayısı giderek artacak Bungalov türü evler yaparak, halka konaklama olanağı sağlayacaklarını, günü birlik tesis sayısının arttırıldığını belirtti. Çolakbayraktar, şöyle dedi:

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"Yamula Baraj gölü, Kızılırmak seviyesinden 120 metre yükseklikte, tuttuğu su hacmi ile Orta Anadolu'nun en büyük baraj göllerinden birisidir. Kayseri'nin denizi olarak adlandırılan Yamula'da kıyıda amatör balıkçılar için seyyar platformlar oluşturacağız. Bu yazdan itibaren gölde yamaç paraşütü, yelkenli yarışmaları, engelliler için özel donanımlı yelkenli turları,kürek yarışmaları gibi çeşitli su sporları yapılacak. Tamamlanan 35 kilometrelik sahil yolunda bisiklet yarışmaları düzenleyeceğiz."

Belediye başkanı Ahmet Çolakbayraktar, ramazan ayında vatandaşların gün batıkımında iftar açmak için baraj gölü sahillerini tercih ettiklerini belirterek, "Kayserilileri her türlü donanımın bulunduğu Marina binamız çevresindeki sosyal donatılarımızdan, pieknik alanlarından yararlanmaya çağırıyoruz'' diye ekledi.

YAMULA BARAJ GÖLÜ

Yamula Barajı, Kızılırmak Nehri üzerinde Kayseri'nin 25 kilometre kuzeybatısında, Yemliha mahallesi yakınlarında kurulu. Yamula Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi, 'Yap-İşlet-Devret modeli' ile yapılan, enerji ve sulama amaçlı Türkiye'nin önemli projelerinden birisi. 27 Aralık 2003 tarihinde su tutulmaya başladı. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1 milyon 582 bin metreküp, akarsu yatağından yüksekliği 120 metre dolayında. Göl alanı ise 85 bin 30 kilometrekare dolayında.. Baraj 6.500 hektarlık bir alana sulama hizmeti verirken, 100 MW güç ile de yıllık 422 GWh'lik enerji üretimi yapıyor.
BİZE ULAŞIN