15 maddede Likya Yolu

Antalya Körfezi'nden Fethiye Körfezi'ne kadar uzanan Likya Yolu'nda mavinin ve yeşilin buluştuğu doğada keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz

15 maddede Likya Yolu
Dünyanın birçok ülkesinden gelen yürüyüşçülerin gözdesi olan Likya Yolu, son yıllarda Türklerin de ilgisini çekmeye başladı. İşte 15 maddede bu keyifli rota hakkında bilmeniz gerekenler.
1
Fethiye ile Antalya arasında uzanan 509 kilometrelik Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 yürüyüş rotasından biri.
2
Antik Likya'nın tarihi ve doğal güzellikleriyle dolu bu coğrafyada, Akdeniz'in koylarından yüzlerce metre yükseklere tırmanarak gizemli Likya kentlerine ulaşılabiliyor.
3
Yol boyunca Toroslar ve Akdeniz kıyısının endemik bitki türleri ve farklı kuş popülasyonlarını gözlemleyebilirsiniz.
4
Eski Rum evleriyle ünlü Şirince de yol güzergahında. Zeytin ve mandalina ağaçları arasında yürüyerek bu şirin kasaba keşfedilebilir.
5
Pers, Roma, Yunan, Selçuklu ve Osmanlı kültürlerinden de izler taşıyan Likya Yolu'nun 1999'da turizme açılmasını sağlayan İngiliz araştırmacı Kate Clow. Clow, gerçek bir yürüyüş tutkunu.
6
Parkur üzerinde, karşınıza harikulade Gelidonya Feneri gibi manzaralar çıkacak.
7
Yol boyunca Uzunyurt (Faralya) köyü, Dodurga köyü, Sdyma, Pınara, Letoon ve Xanthos antik kentleri ile ince kumlarıyla meşhur Patara var. Ayrıca Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera (Çıralı) ve Phaselis sizi karşılıyor
8
23 etaptan oluşan parkur toplam 25 günde tamamlanıyor.
9
Likya Yolu yürüyüşü için yaş sınırı bulunmuyor. Herhangi bir belge istenmiyor. Ciddi bir sağlık sorunu bulunmadığı sürece isteyen herkes yürüyebiliyor.
10
Yanınızda getirmeniz gereken en önemli malzeme, günler sürecek yürüyüşe uygun ayakkabılar. Ayakkabıların bilek destekli ya da boğazlı olması öneriliyor.
11
Yürüyüş pantolonu, şort, şapka, tişört, günlük malzemeleri taşıyabileceğiniz sırt çantası, güneş kremi, güneş gözlüğü yeterli. Yürüyüş batonları da kullanılabilir.
12
Parkurların üzerinde otel ya da pansiyon bulunmuyor. Genellikle rota üzerindeki uygun köy evlerinde konaklanıyor.
13
Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri genellikle konaklanan köy evleri ya da pansiyonlarda yeniliyor. Öğlen piknik yapılıyor veya sandviç yeniyor. Ya da yol üzerindeki mekanlarda yemek yeniyor.
14
Yürüyüş yolu tırmanış içermiyor. Dolayısıyla böyle bir macera için teknik dağcılık bilgisi de gerekmiyor. Farklı zorluk derecelerine sahip rotalar her yaştan insanın yürüyebileceği şekilde ya da yürüyecek ekibin kondisyonuna göre belirleniyor.
15
Eğer harita ve yön bulma bilginiz varsa yürüyüşleri rehbersiz de yapabilirsiniz. Rehber kitap, harita ve GPS bilgilerini internet sitelerinden indirebilirsiniz. Yapmanız gereken yol boyunca göreceğiniz işaretleri ve haritadaki bilgileri takip etmek.
BİZE ULAŞIN