Fiyordlara Teknoloji harikası gemiyle yolculuk

Sıcak yaz günlerinde Norveç'in inanılmaz güzellikleriyle içiniz serinleyecek. Jolly Tur'un 8 gün 7 gecelik turlarıyla muhteşem fiyordlar ve İskandinav rüyasının tadını çıkarın

Fiyordlara Teknoloji harikası gemiyle yolculuk
İskandinav Yarımadası'nın en kuzeydeki ülkesi. Kıyı boyunca ılıman bir iklimi olsa da arazisi buzullu. Milyonlarca yılda oluşan platolara, dağlara, vadilere, şelalelere ve de göz alıcı fiyordlara sahip. Bir başka deyişle buzullar, şelaleler ve fiyordlar ülkesi Norveç... Hayalinizde dik ve yeşil yamaçların boylu boyunca uzandığı, şelalelerin yükseklerden düşerek buluştuğu fiyordlarda yol almak varsa Jolly Tur'un rehberliğinde hareket edin deriz. Norveç'in eşsiz güzellikteki fiyordlarına ve bir o kadar iddialı diğer doğa harikalarına 8 gün-7 gecelik tur düzenleyen Jolly Tur'un 1419 eurodan başlayan fiyatlarından yararlanmak isterseniz lütfen bir kenara 18 Temmuz, 29 Ağustos ve 12 Eylül tarihlerini not edin. Peki, Jolly Tur ile Kuzey denizlerine doğru son teknolojinin olanakları ve lüksün en ince ayrıntılarıyla donatılmış gemiyle yol alırken yaşayacağınız macerayı şimdiden kısaca deneyimlemeye ne dersiniz?

NORVEÇ'İN GİRİŞ KAPISI
Norveç'e girişte sizi Bergen kenti karşılıyor. Burası doğanın bir ressamın elinden çıkmışçasına mükemmel olduğu, tarihin Ortaçağ ruhunu yaşattığı, gizemli takımadaları ve Lysoy Fiyordu ile ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri. Floyen Tepesi'ne mutlaka çıkmalısınız. 7 tepeli bu kentin muntazam sokaklarını, rengârenk binalarını uzun uzun seyrettikten sonra ünlü Hanseatic Evleri'ne "merhaba" deyin. Geminiz Bergen Takımadaları ve Lysoy Fiyordu'nda seyrederken doğa harikası derken neyi kastettiğimizi fark edeceksiniz.

FLAM VADİSİ'NİN GÜZELİ

Artık yeni doğa harikalarına doğru yol alma zamanı. Flam Limanı'ndan ayrılan geminiz Gudvangen'e giden denizaltı tünelinden geçecek. Buna "serüven" diyorsanız, Stalheim Vadisi'nin dik ve sarp geçitlerinde yol almayı bekleyin deriz. Yüksekten düşen şelalelerin hayranıysanız manzaralar sizi büyüleyecek. Önce Sivlefossen Şelaleri'ni, kısa bir ara ile Tvindefosen Şelaleri'ni göreceksiniz. Dönüşte İskandinavya'nın rengârenk çiçekleri eşlikçiniz olacak. Nefes kesici Flam Vadisi'ne ulaşıp da aşağıya doğru indiğinizde 93 metreden düşüşüyle Kjosfossen Şelaleri karşılayacak sizi.

DEVASA KAYALIKLAR

Geminiz Stavanger'e doğru maviyeşil sularda seyretmeye başladığında göz alıcı bir şehirle karşılaşmaya hazırlanın. Bu sırada limandan günbatımını izlemeyi ihmal etmeyin. Dirdal Nehri'nde yol alırken, eskiden peynir fabrikası olan ama bugün restoranları, kafeleri ve geleneksel elişleri satan dükkânlarıyla bir turizm durağı haline gelen Byrkjedals'de mola verin. Otobüsle yola devam ederken, karşınıza çıkacak devasa kayalıklar sizi şaşırtmasın; zira, Gloppedalsuren yakınlarında Norveç'in en geniş kayalık alanına doğru bakmaktasınız.

16 KİLOMETRELİK DÜNYA HARİKASI: GEİRANGER FİYORDU
Geminizle seyrederken 'doğa harikası' tanımınızı zorlayacak yeni coğrafyalara doğru ilerliyorsunuz. Hellesylt'ten yola çıktığınızda 25 kilometrelik uzunluğu ve 5 kilometreyi zorlayan genişliğiyle Avrupa'nın 514 metrelik en derin gölü karşınıza çıkacak. Hornindal Gölü, aynı zamanda Nord Fiyordu için de bir yaşam kaynağı. Sırada dağ gölleri ve çağlayanları izleyerek ulaşacağınız Stryn Dağı ve Dalsnibba Dağı var. Zirveye ulaşınca Norveç fiyordları içinde en küçüklerinden olmasına rağmen 16 kilometrelik kıvrımları ve yol boyunca iki yandan akan şelaleriyle Geiranger Fiyordu'nun güzelliklerini seyre dalın.
BİZE ULAŞIN