İşi değil, anı düşünün

Kısa süreli tatillerin daha yorucu olduğu klinik araştırmalarla kanıtlandı. Bu durumu bazı adımlara dikkat edip kendiniz için avantaja çevirebilirsiniz

İşi değil, anı düşünün
Tüm yıl çalışıp tatil planları kurduk ancak özellikle kısa süreli tatillerin dinlendirmekten çok bizi yordukları hatta büyük bir strese soktukları araştırmalarla kanıtlandı. Durum böyle olunca tatilde stresten uzak durmak için belli önerileri dikkate almanızda fayda var. Tatilde zihnimizi temizlemek ve stresten arındırmak için neler yapmamız gerektiğini Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde Psikoloji ve İletişim eğitimi alan Gülnur Ünal'a sorduk. İşte önerileri:
Tatil sırasında çoğu zaman aklımız ofiste bizi bekleyen işlerde, işe geri döndükten sonra yapmamız gerekenlerde kalıyor. Tatile çıkmadan önce iş planınızı doğru bir şekilde yaparsanız geri geldiğinizde sizi strese sokacak bir şey olmayacaktır. Tatilde işten arınıp anı yaşamaya konsantre olun.
Herkes uzak bir yere tatile gidiyor diye siz de aynı şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Enerjisel olarak yaşadığımız kente birkaç saat uzaklıkta bir yere gitmek bile bedenimize ve zihnimize iyi gelir.
Tatilde değilken bir gününüz nasıl geçiyor düşünün. Mesela sabah kalkıp gazete okurken kahvaltı ediyorsanız, tatilde bunun yerine erken kalkıp yürüyüş yapın. Yemek yemeden, su içmeden yaşayabiliriz ama nefes almadan asla. Yürüyüşün ardından açık havada nefes egzersizleri yapın. Nefes stresi azaltır, sakinleştirir. Gün içinde kendinize zaman ayırın ve derin nefes almaya odaklanın.
Tatilde gerçekleştirmek için bir türlü fırsat bulamadığınız bir şeyler yapın. Mesela bir spa'da kendinizi masajla şımartın. En önemlisi kendinizi ödüllendirin! Bazen kendinize küçük ödüller vererek bütün bir yıl üzerinizde biriken negatif duyguları yok etmek için adım atmış olursunuz.
BİZE ULAŞIN