Batı Karadeniz'in incisi Akçakoca

İstanbul ve Ankara'dan otomobille iki saatte ulaşabileceğiniz Akçakoca'da denize girebilir, şelalelerin serinliğinde nefes alabilir, doğanın kucağında huzurlu bir gün geçirebilirsiniz

Batı Karadeniz'in incisi Akçakoca
Akçakoca, Batı Karadeniz'in en batı ucunda, yeşille mavinin iç içe geçtiği, denizi, kumu, tarihi ve kültürel zenginlikleri, sıcakkanlı ve misafirperver halkıyla bütünleşmiş bir turizm beldesi. İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehrin ortasında yer alması, İç Anadolu'nun Karadeniz'e açılan en yakın penceresi olması, Akçakoca'nın turizmdeki yerini daha da artırıyor. Düzce iline bağlı Akçakoca, 1950'lı yıllarda Türkiye'de turizm hareketinin ilk başladığı yerlerden biri olma özelliğine de sahip. İstanbul'dan veya Ankara'dan hafta sonu Akçakoca'ya gitmek isterseniz, özel arabanızla iki saat gibi kısa bir sürede varabilir, güneşin doyumsuz batışını seyredebilir, taze balık yiyebilirsiniz. Akçakoca'da her kesime hitap edebilecek otel, pansiyon, kamping, lokanta, restoran, disko ve barlar bulunmakta.

GEZİLECEK YER ÇOK

Ceneviz Kalesi Plajı ve Mesire Alanı: Ceneviz Kalesi mesire alanı, 1216 yılında Cenevizliler tarafından ticaret gemilerine yol göstermek ve iaşelerini temin etmek için kurulmuş. Kale, ilçe merkezinden 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burada temiz havada gezebilir, kalenin mavi bayraklı plajında denize girebilirsiniz.

Aktaş Şelalesi: Şehir merkezinden 11 kilometre uzaklıkta yer alan şelale, pırıl pırıl berrak suyu ve doğasıyla ünlü.

Sarıyayla Şelalesi: Sarıyayla Şelalesi, merkezden 9 kilometre uzakta, Sarıyayla Köyü yakınında. Yeşile doymak için ideal.

Kurugöl Kanyonu: Akçakoca'ya 14 km uzaklıkta. Yakın zamanda keşfedilmiş ve doğa yürüyüşü turları düzenlenmeye başlanmış. Ormanlık alanda asırlık kayın ağaçları görülebiliyor. Kurugöl Kanyonu içerisinde kolay ve zor derecelerde yürüyüş parkurları bulunmakta. Doğa ve macera severler şehrin stresinden uzak, yemyeşil doğasında güzel vakit geçirebilir.

Fakıllı Mağarası: İlçe merkezinin 8 kilometre güneydoğusundaki Fakıllı Köyü'nde yer alıyor. Mağaraya dar bir ağızdan giriliyor. Girişten itibaren 5- 6 kilometre sonra yol iyice daralıyor. 25- 30 santim yüksekliğinde çok dar bir dehlizden, 50 metre kadar yerde sürünerek ilk boşluğa ulaşılıyor. Buradan itibaren sarkıt ve dikitler başlıyor. Doğal hali ile korunan mağaranın içinde, çeşitli yönlere giden galeriler yer alıyor. Mağaranın havasının astım hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Cumayanı Mesire Alanı: İlçenin 3 kilometre güneybatısında Arabacı Köyü yolu üzerinde, asırlık çınar ağaçları arasında, tertemiz bir derenin kıyısındaki bu güzel piknik yerinde, Ahmet Dede Türbesi ile ahşap bir cami ve taş bir hamam kalıntısı bulunuyor. Burada fındık tarlaları içinde akan dere kıyısında yürüyüş yapılabilir, doğaya olan özleminizi giderebilirsiniz.

Çuhallı Plajı: İlçesinin en geniş ve kumunun en güzel olduğu plajlardan biri olan Çuhallı, yazları özellikle temmuz ve ağustos aylarında kalabalık bir turist topluluğunu misafir ediyor.

Melenağzı Köyü ve Plajı: Melen çayının Karadeniz'e döküldüğü yerde, Akçakoca'nın 13 kilometre batısında yer alıyor. Sahil boyunca uzanan doğal plajları var. Kumu hem ince, hem de çok temiz. Tekne gezintisi yapmak isteyenler için ideal bir mekan. Taze ve lezzetli balık restoranları ile birlikte pek çok konaklama yeri de var.

Karaburun Köyü ve Plajı: Melenağzı Köyü üzerinde yer alıyor. Burada şirin ev pansiyonları, kır kahveleri ve lokantalar var. Şehir merkezinden sadece 10 kilometre uzaklıkta. n Edilliağzı Plajı : Denizi, doğası ve sakinliği nedeniyle tercih ediliyor.

Çayağzı, Kumpınar Mevkii ve Akkaya Köyü Plajı: İlçe merkezinin 7 kilometre doğusundan başlayarak Karadeniz-Ereğli yolu üzerinde sahil boyunca uzanan geniş kumluk ve kamp alanlarıyla güzel bir köşe daha. Balık avlamak isteyenler için pırıl pırıl akarsular, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ise yemyeşil ormanlar var.

YÖRESEL TATLARI DENEYİN

Akçakoca'nın önemli bir özelliği yöresel yemekleri ve deniz ürünlerinden oluşan zengin mutfağı. Kalkan, lüfer, çinekop, mezgit, palamut, barbun gibi balıkları birçok restoranda bulabilirsiniz. Mısır ekmeği, hamsili ekmek, fındık çorbası, mancarlı pide, hamsili tost, melengüçceği, fındık helvası da Akçakoca'nın yöresel tatları. Ayrıca taze fındık, dağ çileği ve reçeli, böğürtlen ile kestane balı satın alabilirsiniz. Akçakoca halkının ana geçim kaynakları fındıkçılık, balıkçılık ve tavukçuluk.

MİNE ALPHAN
BİZE ULAŞIN