Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke

Yurtdışı seyahatlerinin en büyük problemlerinden biri de vize alma konusu. Evrak toplamak, kuyrukta beklemek tam bir çile... Oysa ki vize almadan da gidebilecek ülkeler var. İşte yanınıza sadece pasaportunuzu alarak gidebileceğiniz 10 ülke

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke
Avrupa Birliği ülkeleri, eğer o ülkelerin vatandaşı değilseniz Schengen Vizesi zorunluluğu getiriyor. AB'ye üye olmayan ülkelerde ise ülkenin kendi vizesini alma şartı koşuluyor. Bu yüzden Prontotour blog, seyahatseverler için vizesiz gidilecek 10 popüler ülkeyi belirlemiş. İşte tarihle modernizmi buluşturan, hareketli gece hayatına sahip birbirinden güzel 10 ülke.

Arnavutluk: 1.5 saatlik bir uçak yolculuğuyla Tiran, Elbasan ve Butrint gibi Arnavutluk şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Özellikle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Butrint antik kentini görmeniz açısından iyi bir fırsat olacak. Seyahatinizi Arnavut ciğeri, elbasan tava ve Arnavut böreği ile tatlandırmayı ihmal etmeyin.

Belarus: Belarus veya diğer adıyla Beyaz Rusya gezinizi küçük bir Rusya gezisi olarak düşünebilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Minsk, sahip olduğu Sovyet mimarisi, modern şehir yapısı ve alışveriş merkezi olması dolayısıyla Belarus'un en önemli turistik yerlerinden biri. Canlı gece hayatı sayesinde günün ilk ışıklarına kadar hız kesmeden eğlenebileceğiniz başkent Minsk, Slav müzik festivallerinin şehri Vitebsk ve doğayla baş başa kalabileceğiniz Belarus köyleri görülmeye değer.

Bosna Hersek: Osmanlı izlerini hâlâ çok canlı olarak görebileceğiniz Bosna Hersek, en çok vizesiz seyahat yapılan ülkelerin başında geliyor. Tarihi yapısı, maketi andıran evleri, zarif bir kolyeye benzeyen köprüleri ile bir film platosunu andıran Bosna Hersek'te yapacağınız seyahatten en güzel hikayeler ve dostluklarla ayrılmanız mümkün. Sıcakkanlı halkı, zengin mutfak çeşitleri ve meşhur tatlarıyla Bosna Hersek görülmeye değer!

Karadağ: 2006 yılında bağımsızlığına kavuşan Karadağ da vizesiz olarak seyahat edilebilecek ülkeler arasında. Doğal güzelliklere ve birçok tarihi esere sahip olan Karadağ, milli parkları ile öne çıkan şehirlere sahip. Doğa gezginleri için keyifli bir tatil vaat eden noktalardan biri Durmitor Milli Parkı ve Skadar gölü. En ünlü tatil bölgelerinden biri ise güzelliğiyle kendine hayran bırakan Sveti Stefan Adası..

Kosova: Avrupa'da vizesiz giriş yapılabilecek ülkeler içerisinde kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz yerlerden biri Kosova. Geçmişi, kültürü ve sosyal dokusuyla adeta bir Türk şehrini andırıyor. Prizen ve Priştine görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Tarihi sokakları, Osmanlı'dan kalma eserleri ile Balkanlar'daki Türk izlerini takip edeceğiniz Kosova gezisinde yöresel yemekleri de tadabilirsiniz.

Makedonya: Vizesiz olarak seyahat yapılabilecek en yakın ve en ekonomik ülkelerden bir tanesi Makedonya. Üsküp ve Ohrid en önemli şehirlerinin başında geliyor. Üsküp'te büyük İskender heykeli, hanlar ve bit pazarları görülmesi gereken yerlerden. Ohrid bölgesinde ise Ohrid Gölü ve kalesini gezin.

Moldova: Renkli gece eğlenceleriyle ün salmış olan Moldova vize uygulaması olmadan gidilebilecek bir başka ülke. Moldova, vize uygulamasının olduğu yıllarda da hatırı sayılır şekilde turist çekiyordu. Başkent Kişinev ise en önemli turistik noktalarından biri.

Rusya: Vize uygulaması olmadan gidilebilecek en gözde ülke şüphesiz Rusya. Köklü tarihi, Moskova ve St Petersburg gibi önemli şehirleri, birbirinden güzel anıtları, binaları ve tarihi meydanlarıyla en çok turist çeken ülkelerden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde 25'e yakın noktası bulunan Rusya'yı vizesiz olarak ziyaret etmek kaçırılmayacak bir fırsat.

Sırbistan: Sırbistan'ın başkenti Belgrad Balkanlar'ın en modern kentlerinden. İçerisinden Tuna Nehri geçen Belgrad tarihi güzellikleri ve modern yapısıyla keyfini doyasıya çıkaracağınız bir şehir. Belgrad kalesi, Nicola Tesla Müzesi, Knez Mihailova Caddesi, Stari Grad'ı görebilir, Tuna Nehri tekne turuna katılabilirsiniz.

Ukrayna: Kiev, Donesk ve Odessa gibi önemli şehirlere sahip olan Ukrayna, Doğu Avrupa'nın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Adı festival ve fuarlarla sık sık anılan şehir aynı zamanda önemli bir ticaret kapısı. Gece hayatıyla da gündemde olan Ukrayna'nın Odessa kıyıları, plajları ile gözde tatil mekanlarından bir tanesi
BİZE ULAŞIN