Bisikletle dere tepe düz

İstanbullular bisikletin tadını aldı, bisiklet kullanmak artık bir heves olmaktan çıkıp bir yaşam biçimi haline geldi. Moda'dan Belgrad Ormanı'na, Adalar'dan Polonezköy'e işte iki tekerlek üzerinde turlayabileceğiniz İstanbul'daki en güzel bisiklet rotaları

Bisikletle dere tepe düz
Bisiklet kullanımı son dönemde büyük şehirlerde oldukça yaygınlaştı. Bostancı'dan Pendik'e uzanan 40 kilometrelik bisiklet yolu bu spora gönül verenlere ayrıcalık tanırken Avrupa yakasında da belediyeler bu konuda çalışmalarda bulunuyor.

Moda: Kadıköy'ün bu tarihi semti bisiklete binmek için en doğru lokasyonlardan. Öyle ki kaldırımlardaki bisiklet yollarının yanı sıra trafik lambalarında bile bisiklet ışıkları var. Moda'dan bisikletle yolculuğa başlayanlar genellikle Bostancı'yı tercih ediyorlar. Semtte bisiklet kullanımının artışını gözlemlemek için alışveriş ya da işe gidenleri inceleyebilirsiniz. Moda'nın kendine ait bisiklet tamircisi bile bulunuyor.
Aydos Ormanı: İstanbul'un hem içi hem de dışında diyebileceğimiz Aydos Ormanı, atmosferi ile bisikletseverleri büyülüyor. 13 kilometreden oluşan parkurda tek dikkat etmeniz gereken ideal bir hızda ilerlemek. Çam ağaçları arasında keyifli bir sürüş için yavaşlayıp, anın tadını çıkarmak gerekli. Polonezköy: Aydos Ormanı ile İstanbul dışına çıkmışken rotayı Polonezköy'e çevirebilirsiniz. Beykoz'un doğa harikasında lezzetli bir sabah kahvaltısından sonra bisikletinizle gezerken birbirinden güzel küçük köyleri keşfetmek mümkün. Polonezköy'e kendi bisikletinizle gidebileceğiniz gibi kiralamayı tercih edebilirsiniz.
Belgrad Ormanı: İstanbul içinde kalmak isteyenlere Belgrad Ormanı ideal bir rota. Parkur 17 kilometreden oluşuyor ve trafikle kalabalıktan bunalan şehir insanının doğa özlemini gideriyor. Yorulduğunuzda ise dinlenip, arkadaşlarınızla piknik yapabilirsiniz.
Sirkeci-Bakırköy: Avrupa yakasına geçmişken 13.2 kilometrelik Sirkeci- Bakırköy parkurunu listeye almazsak olmaz. Gündüz vakti güzel bir havada gerçekleştireceğiniz yolculukta size Kız Kulesi'nin eşsiz manzarası eşlik ediyor. Özellikle sabah erken saatlerde ve hafta sonları yola çıkarsanız, Gülhane Parkı'nda demlik çay içmeden geçmeyin.
Caddebostan-Pendik: Caddebostan'dan başlayıp, Maltepe ve Kartal'ı geçerek Pendik'e kadar pedallarınıza hükmedebilirsiniz. Sahil şeridindeki güzergahta bisikletlilere ait bir şerit bulunuyor. Ancak önünüze atlayan yayalar ve bisiklet yolunu işgal edip piknik yapanlara dikkat. Bu nedenle belli ritimde gitmek pek mümkün değil. Yine de en keyifli rotalardan biri olduğunu belirtebiliriz. Yorulduğunuzda çimenlere uzanıp mola vermeyi ihmal etmeyin.
Adalar: Adalar'ın klasikleri arasında gelir bisiklet keyfi. Çoğunlukla çiftler adadan bisiklet kiralayıp kısa ve romantik bir turu tercih eder. Amatör bisikletçilerin gözdesi ise Büyükada'daki 14 kilometrelik parkur. Büyükada'ya yaz döneminde ilginin artması nedeniyle Heybeliada'nın sakin atmosferi de düşünülebilir.

ADALAR'DA BİSİKLET YARIŞI

19 Eylül'de Adalar'da heyecanlı bir bisiklet yarışı var. Red Bull Geç Kalma, Büyükada, Burgazada ve Heybeliada'dan oluşan üç etapta gerçekleştirilecek. Yarışmada sporcular önlerindeki her parkuru hızlı bir şekilde tamamlayıp iskelede kendilerini bekleyen çıkartma gemisine yetişmeye çalışacak. Hedeflenen sporcu sayısına ulaşan çıkartma gemisi bir sonraki etaba doğru yol alacak. Büyükada'da başlayacak yarışta ilk etabı önde tamamlayan 150 sporcu Burgazada'ya geçecek. Burgazada etabının ilk 70 sporcusu gemiye alınacak. Üçüncü etap olan Heybeliada parkurunu önde tamamlayacak ilk 30 bisikletçi final etabı için yine Büyükada'ya dönecek.

BİZE ULAŞIN