Denize açıldık, mavi sularda

Yaz mevsimine doyamadıysanız bu sonbahar bir gemi turuna katılarak tatilinizi uzatabilirsiniz. Akdeniz'i turlayabilir ya da biraz daha uzaklaşmak isterseniz Bahamalar'a uzanabilirsiniz

Denize açıldık, mavi sularda
Denizin üstünde beş yıldızlı tatil yapmanın en güzel yolu gemi turları. Hizmet kaliteli, etkinlikler tatil köylerini aratmayacak renklilikte. Denizde seyir halindeyken geminin açık ve kapalı havuzlarından, jakuzilerinden, güneşlenme alanlarından yararlanabilir, gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik turlar yaz aylarıyla da sınırlı değil. Her mevsime uygun turlar bulunuyor. Sonbahar aylarının gözde rotaları Akdeniz ve Bahamalar.

AKDENİZ RÜYASI
Akdeniz turları yakın mesafedeki rotaları kapsadığı için bu aylarda yoğun ilgi görüyor. Turların durakları arasında Malaga, Kazablanka, Marsilya, Lizbon ve Barselona gibi birçok şehir bulunuyor. Peki uğranılan şehirlerde nereleri görmeli? Güneş Sahilleri'nin (Costa del Sol) ve Endülüs'ün merkezi olan Malaga; Arap ve batı kültürünün buluşup boy gösterdiği bir şehir. Panoramik bir şehir turunun ardından Gibralfaro Kalesi'nden şehrin manzarasını seyredebilirsiniz. Taşlı sokakları, bembeyaz evleri, gezinti faytonları ve otantik çarşısı ile ünlü bir başka özel Endülüs köyü olan Mijas da görülmeli. Fas'ın Kazablanka kentindeki tura Birleşmiş Milletler Meydanı'ndan başlanıyor. Pazar yeri, Habous Meydanı, Corniche semti, Muhammed V Bulvarı görülmesi gereken yerler arasında. 1980-1993 yılları arasında inşa edilmiş olan ve şu an dünyanın en büyük cami unvanına sahip Hassan II Camii de ihtişamlı bir yapı. 20 bin metrekare alana kurulu yapı büyük olasılıkla aklınızdan silinmeyecek. Kazablanka-Rabat arasındaki doğal manzaralar da büyüleyici. Fas Krallığı'nın bugünkü başkenti Rabat'ın en önemli mekanları ise Hassan Kulesi, V. Muhammed Anıt Mezarı, Kraliyet Sarayı olarak sıralanıyor. Bouregreg nehri kıyısındaki Oudaya Kalesi'nde nane çayı içmeyi unutmayın. Lizbon, Avrupa'nın en renkli başkentlerinden biri. İstanbul ve Roma gibi yedi tepe üzerine kurulu. Lizbon'daki gezi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Belem semtindeki Jeronimos Manastırı ve okyanus kıyısındaki Belem Kapısı ile başlıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Baixa denilen eski kent merkezi, uzak kolonilerden gelen gemilerin yüklerini boşalttığı eski ticaret meydanı Praça do Comercio, Rua Augusta caddesi, Praça dos Restauradores meydanı görülecek yerler arasında. Avrupa'nın en güzel metropollerinden biri olan Barselona'da ise görülmesi gereken yerler şöyle sıralanıyor: La Rambla Caddesi, Cristof Colombo Anıtı, Maremagnum Suni Limanı, Barceloneta Plajı, Olimpiyat bölgesi ve limanı, Catalunya Meydanı, Gaudi'nin evlerinin bir sokak müzesine dönüştürdüğü Paseo de Gracia caddesi ve en temel eseri Sagrada Familia. Montjuic tepesine çıkıp manzara fotoğrafları çekmek de çok popüler. Marsilya turu sırasında 40 dakika mesafede bulunan Aix en Provence'a da gidiliyor. Romanesk ön cephesi ve üstü kapalı kemerli yolu ile XII. yüzyıldan kalma meşhur St. Saviour's Katedrali gezilebilir. Daha sonra şehrin eski bölgesinde keyifli bir yürüyüş yapabilir, antik hanları ve 17. yy'da Kardinal Mazarino'nun kardeşi tarafından tasarlanmış olan Mazarino semtini ziyaret edebilirsiniz. Marsilya'da ise yüksek bir tepenin üzerinde bulunan Notre Dame de la Garde Katedrali'ni ziyaret edebilirsiniz. Longchamps Çeşmesi, Saint Charles tren garı, eski şehir, Hotel de Ville ve yat limanı bölgesi görülecek yerlerden.

BAHAMALAR'DA KENDİNİZİ KEŞFEDİN
Bahamalar, tam 700 ada ve 2 bin 400 kayalıktan oluşan bir cennet. Atlantik Okyanusu'nda parlayan bir hazine. Onlarca metre derinlikteki dibi görebildiğiniz şeffaf ve berrak sular... Antik gemi batıklarında gizemin yeniden keşfi... Görebileceğiniz en zengin mercan resifleri, su altında uçsuz bucaksız bir dünya... Sessiz koylar, güneş ışığıyla demleneceğiniz kumsallar... Müzik mi? Bahamalar'ın olmazsa olmazı. Bu nedenle aynı zamanda Şarkılar Adası olarak anılıyor. Adrenalinle ruhunu besleyenler için su sporları, yamaç paraşütü... Yemek yemeyi tutku haline getirenler için kabuklu deniz ürünleri ve envai türde balık... Dünyanın en güzel gün batımı ve doğumları... Turun durakları arasında Miami bulunuyor. Miami Deniz Akvaryumu'nda çok sayıda deniz canlısının hayatına şahit olabilirsiniz. Miami'nin en eski ve en büyük zoolojik alanlarından biri olan Miami Hayvanat Bahçesi'nde 1200'den fazla vahşi hayvanı görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca İspanyol Sarayı'ndan Mercan Sarayı'na arkasında masalsı hikayeler bulunan yapıların ihtişamına ortak olun. Bu arada Miami geceleri en az gündüzleri kadar hareketli ve eğlenceli. Alışverişe gelince Amerika'nın en büyük outlet merkezlerinden Sawgrass Mills'te kaliteli markalara son derece uygun fiyatlara sahip olmak mümkün. Baş döndürücü zenginlikteki Latin Amerika mutfağının tadını çıkarmayı da ihmal etmeyin. Bu arada Miami Sahili'nin görmeden gelenler çok pişman oluyor. İnce uzun görünümlü bu eşsiz sahil, en lüks bölgesi Bal Körfezi'nden Küba kökenli vatandaşların yaşadığı Küçük Havana'ya ve sadece feribotla ulaşabilen Yıldızlar Adası'na kadar keşfedilecek pek çok seçenek sunuyor. Bahamalar'da ise Atlantis Su Parkı, Ardastra Bahçeleri, Cable Plajı, Nassau Hayvanat Bahçesi, Hükümet Binası ve Rawson Meydanı görülecek yerler arasında. Bu arada denizaltındaki eşsiz güzelliği gözlerinizle görebilme olanağını da kaçırmayın. CocoCay adasının rutini müzik, güneş, onlarca tropikal meyve iken Key West'te denizin kumun tadını çıkarabilirsiniz. Key West'teyken Amerika'nın en güney noktasında olduğunuzu gösteren renkli taşı bularak hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.

İNDİRİMLİ UÇUŞLAR
flydubai, Dubai başta olmak üzere, seçili destinasyonlara ekonomi ve business class uçuşlarda yüzde 30 indirim uyguluyor. 1 Ekim 2015 ile 30 Haziran 2016 arasında seyahat edecek olan yolcular, 20 Eylül'den önce rezervasyon yaptırmak kaydıyla indirimden yararlanabilecekler. flydubai, İstanbul ile Dubai arasında haftada beş uçuş gerçekleştiriyor.
BİZE ULAŞIN