Siz hâlâ Batum'a gitmediniz mi?

Karadeniz'e kıyısı olan Batum yemyeşil bir şehir. Türkiyeliler buraya hem tatil için geliyor hem de turizm ve inşaat sektöründe yatırımlar yapmak için. Batum'un yakın zamanda dünya üzerindeki sayılı eğlence şehirlerinden birisi haline gelmesi bekleniyor

Siz hâlâ Batum'a gitmediniz mi?
Türkiye'nin kuzeydoğusundaki Artvin ve Ardahan illerine sınırı olan Batum, hafta sonu kısa süreli tatil için gidilebilecek yerler arasında. Gürcistan'ın güneybatı kesiminde yer alan Acara Özerk Cumhuriyeti'ne bağlı olan Batumi ya da bizim deyişimizle Batum, sınır komşusu olması dolayısıyla özellikle Karadeniz bölgesinden çok sayıda turisti misafir ediyor. İstanbul'dan uçakla yolculuk ise bir saat 45 dakika sürüyor. Zaman dilimi olarak da Türkiye'den iki saat ileride yer alıyor. Nüfusu az ve fakir bir şehir Batum. Türkiye'den gidenlerin vize almaksızın TC kimliği ile kolayca giriş yapması nedeniyle değişken bir nüfus yapısı sergiliyor. AB ve ABD'nin maddi yardımlarının yanı sıra Türkiyelilerin inşaat ve turizm alanlarında yaptıkları yatırımların Batum ekonomisinde önemli bir yeri var. Özellikle Türkiye'den gelen yatırımcılar, turistler için lüks tatil olanakları yaratmış. Geçen hafta sonu tatil için gittiğim Batum'da ben de limanın hemen yanında yer alan Leogrand Hotel'de kaldım. Şehri ayakta tutan bir diğer özelliği de eğlence amaçlı birçok alternatife sahip olması.

AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ

Yaşayanların yüzde 90'ının üniversite mezunu olduğu şehir kültürel yapısıyla adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Şehrin sembolleri arasında sayılabilecek birçok önemli yapı var. Güneş, ay ve gezegenlerin durumunu ve hareketlerini gösteren Astrolojik Saat gibi. Saatin bulunduğu mimarisi ile dikkat çeken eski banka binası da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Yunan mitoloji kahramanlarından eczacı Medea'nın heykeli, dünyadaki 14 alfabeden biri olan, 33 harfli Gürcü alfabesini temsil eden ve her gece farklı ışık oyunu ile oluşan Alfabe Kulesi ve Sovyet döneminden kalan Botanik Bahçesi de Batum'un görülmesi gereken yerlerinden. Botanik Bahçesi'nde dünyanın dört bir yanından getirilen ağaç ve çiçeklerin arasında kendinizi adeta bir doğa kütüphanesinde gibi hissediyorsunuz. Sovyet döneminde yapılan eski binaları ve kapitalizmin en büyük göstergesi haline gelen şaşaalı kuleleri bünyesinde barındıran Batum, Türkiye'den gelenlerin yabancılık çekmeyeceği birçok detayı da barındırıyor. Türkçe anlaşılıyor ve konuşuluyor. Batum'da harcama yaparken ülkenin para birimi Lari yerine Türk Lirası da kullanılabiliyor. Bu arada Batum'da süpermarketlerinin sayısının az olması hemen göze çarpıyor. Burada AVM kültürü yerleşmemiş. İnsanlar kurulan pazarlardan ve bakkallardan alışveriş yapıyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Batum'da denize girebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Batum mutfağının en dikkati çekici ve özgün yemeği haçapuri... Peynirli pideye benziyor. Et ve balığın bolca tüketildiği Batum'un olmazsa olmazlar arasında armut suyu ya da armutlu gazoz olarak adlandırılan içecek bulunuyor. Ayrıca Gürcü peynirleri de damağına düşkün olanların kaçırmaması gereken tatlardan.
BİZE ULAŞIN