Köprülerden geçip tepeleri aşmak

Köprüleri, tepeleri ve şehrin merkezinden geçen nostaljik tramvayı ile ünlü San Francisco, bu yönleriyle İstanbul'a benziyor. Şehirde keyifli vakit geçirilebilecek çok sayıda alternatif bulunuyor

Köprülerden geçip tepeleri aşmak
  1. Haberler
  2. Turizm
Cumartesi 20.09.2015 ABONE OL
İlk kez 18 yaşında gördüm San Francisco'yu. Batısında Pasifik Okyanusu, kuzey ve doğusunda ise San Francisco Körfezi bulunan şehir, yurtdışında gördüklerim arasında İstanbul'a en çok benzettiğim yer oldu. Üniversite yıllarımda da fırsat buldukça Kaliforniya'nın bu güzel şehrini ziyaret ettim. Müdavimi olduğum mekanların bazıları zamanla kapanmış olsa da, yine de kültürel akımların öncüsü olan bu şehri keşfetmek bana hep keyif verdi. Türk Hava Yolları, geçen ilkbaharda dünyanın önde gelen üniversitelerinden University of Kaliforniya, Berkeley ve Stanford'a ev sahipliği yapan San Francisco'ya direkt sefer başlattı. Artık 13 saat süren yolculuğun ardından şehre ulaşmak mümkün. 1906 yılında şiddetli deprem ve yangınlara maruz kalan, birçok binası yıkılan San Francisco kısa sürede tekrar inşa edilmiş. İşte şehrin görmeniz gereken yerleri.

MANZARANIN TADINI ÇIKARIN
Corono Heights Park:
Parkın içindeki 91 metre yükseklikteki tepeden şehir ve körfezi rahatlıkla görülebiliyorsunuz. Güzel bir manzaraya sahip tepeye gitmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.
Golden Gate Köprüsü: San Francisco'nun en meşhur yapısı. 1937'de hizmete açılan asma köprüden yürüyerek ya da kiraladığınız bisikletle geçebilirsiniz. Altın Kapı anlamına da gelen köprünün üzerinden Pasifik Okyanusu'nun uçsuz bucaksız manzarasını seyretmek de keyifli. Fisherman's Wharf: Şehrin en turistik bölgesi. Şehrin merkezinden kişi başı yaklaşık 6 dolar ödeyerek şehrin simgelerinden sayılan tramvaya (cable car) binip Fisherman's Wharf'a ulaşabilirsiniz. Deniz kenarı hediyelik eşya satan dükkanlar ve restoranlarla dolu olan Fisherman's Wharf'ı gezerken, Pier 39'a da uğrayıp dubaların üzerinde ses çıkartıp güneşlenen deniz aslanlarını seyredebilirsiniz. Ayrıca ünlü Ghirardelli çikolatalarının mağazası da burada. Mağazada, fiyatı hayli yüksek olan çikolataların nasıl yapıldığını görme imkanı var.
Silikon Vadisi: Twitter, Facebook, Hewlett- Packard, Intel, Yahoo, Tesla Motors, Linkedin, Microsoft, Apple, Yahoo, Google ve Cisco Systems gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin yanında, genç girişimci olarak adlandırabileceğimiz binlerce start-up firma da burada yer alıyor. Vadiye Türkiye'den çok sayıda tur düzenleniyor.

ALCATRAZ TURU
Çin Mahallesi (China Town):
San Francisco'daki Çin Mahallesi, dünyada Asya kıtası dışındaki en büyük Çin Mahallesi olarak da bilinir. Mahalleye girdiğinizde kendinizi bir anda küçük Asya'da buluyorsunuz. Küçük kırmızı lambalar, Çince yazılı tabelalarıyla küçük dükkânlar şehrin bambaşka bir özelliğini sunuyor. Çin restoranlarında ikram edilen şans kurabiyeleri de buradaki Çin nüfusunda çıkma bir adet.
Alcatraz Adası: Adanın hâkimi önce İspanyollar'mış. ABD, 1848'de adayı kendi hakimiyetine geçirmiş ve şehrin savunması için kullanmış. 1934'te federal hapishane olarak kullanılan Alcatraz, mahkumların korkulu rüyası haline gelmiş. Birçok hapishane filmine konu olan Alcatraz'da hepsi başarısızlıkla sonuçlanan 14 kaçma girişimi yaşanmış. 21 Mayıs 1963'te ABD Adalet Bakanlığı, 29 yıl süreyle kullanılan adadaki hapishaneyi kapatmış. Hapishanedeki mahkûmlar başka yere nakledilmiş. 1972'de ise adanın bir park olarak kullanılmasına ve Golden Gate Park Alanı içine dahil edilmesine karar verilmiş. 1973 yılında ada kamuya açılıp kısa sürede Amerika'nın en önemli parklarından biri konumuna gelmiş. Ada günümüzde turistik mekân olarak kullanılıyor. San Francisco'dan Alcatraz'a gitmek için yarım saat aralıklarla kalkan turlara Pier 33 noktasından binebilirsiniz. Yoğunluğuna göre gişeden de bilet alabilirsiniz. Ama en garanti yolu internet üzerinden biletlerinizi almanız. Tur, sizi Pier 33'den alıyor, Alcatraz'a götürüyor ve turun sonunda Pier 33'ye geri getiriyor. Alcatraz turunun ücreti ise yaklaşık 30 dolar.
Lombard Sokağı: Bill Cosby'nin meşhur dizisinde de sıkça gördüğümüz sekiz virajdan oluşan meşhur Lombard Sokağı. Sokağın kendine has bir peyzaj ve mimarisi var. Şehri gezen turistler, yukarıdan aşağıya doğru yavaş yavaş inen arabaları, sokağın kenarındaki evleri, hem de sokağın yeşilliğinin fotoğraflarını bolca çekiyorlar.

HER MUTFAK VAR
San Francisco, dünya mutfaklarının en iyi restoranlarını bulabileceğiniz ender şehirlerden biridir. Her köşe başında bir ülkenin restoranıyla karşılaşabilirsiniz. Fisherman's Wharf'ta clam chowder soup'u (istiridye çorbası) yuvarlak, kalın bir ekmeğin içinde sunuyorlar. Çok fazla burger tavsiye etmesem de Kaliforniya eyaletinden çıkıp büyük bir marka oluşturan In-N-Out Burger'ın ürünlerini de Fisherman's Wharf'ta deneyebilirsiniz. Peynirli fırında makarna anlamına da gelen, Mac&Cheese, denemeniz gereken yemeklerden.
MURAT AYBEK

BUGÜN NELER OLDU