Mauritius'ta yaz yeni başladı

Hint Okyanusu'nda 2040 kilometrekarelik bir alandaki ada ülkesi Mauritius, en gözde balayı adreslerinden biri olmakla birlikte jet-setin de uğrak yeri. 15 Eylül'de yaz mevsimine giren adayı evlenecek olanlar balayı listesine ekleyebilir

Mauritius'ta yaz yeni başladı
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

MaurItIus adasına yolculuğumun ilk adımı Emirates Havayolları ile 3,5 saatlik İstanbul-Dubai uçuşu oldu. Dubai- Mauritius arası ise altı saat sürüyor. Bu yolculuk sayesinde ilk kez dünyanın en büyük uçağı Airbus A380 ile tanıştım. Mauritius'a vardığımızda bizi puslu ve yağmurlu bir hava karşılıyor. Burada ara mevsimler yok. Mayıs ortasından eylül ortasına kadar kış, geri kalan aylar ise yaz. Aralık sonundan şubat sonuna kadarki kısa dönemde tropikal mevsimin yoğun yağmurları yaşanıyor. Sıcaklık 33 dereceyi geçmiyor. Özellikle şu sıralar adadaki sıcaklık ideal. Mauritius toplam 1 milyon 300 bin kişilik nüfusa sahip. İlk ziyaretçiler Araplar olmuş. Ardından Portekizliler uğramış. Portekizliler rağbet etmeyince Hollandalılar adanın yeni ziyaretçisi olmuşlar. Adanın ismi de Hollandalı prens Maurice Van Nassau'dan geliyor. 18. yüzyılda adayı terk eden Hollandalıların yerini bu kez Fransızlar alıyor. Fransızlar sonrası da yeni ziyaretçiler İngilizler oluyor. 1968'de bağımsızlığını ilan eden Mauritius'un cumhuriyet olabilmesi ancak 1992'de gerçekleşiyor. Bu etnik çeşitlilik adanın din, dil, ırkına da yansıyor. Halkın yüzde 52'si Hint kökenli, yüzde 27'si Katolik, yüzde 17'si Müslüman ve yüzde 3'ü de Çinli. Resmi dil İngilizce ama ikinci dil Fransızca. Bir de kendi dilleri Creole konuşuluyor.

GEÇER AKÇE DENEYİM

Adanın yüzde 80'i aylık 400-900 dolar arası para kazanıyor. Polis ve öğretmen maaşı 600 dolar. İş konusunda eğitimden ziyade deneyime önem veriliyor. Yerli halkın yüzde 83'ünün ailecek bir arada yaşaması ilgimi çekiyor. Aile kalabalıklaştıkça evin üstüne kat çıkıyorlar. Hükümet dört kata kadar çıkmalarına izin veriyor. Erkek evlendikten sonra kız evine iç güveysi gidiyor. Çocuk sayısı da genelde ikiyi geçmiyor. Yemekleri de kökenleri kadar gibi çeşitlilik gösteriyor. Mutfaklarına köri baharatı ve pilav hakim. Bir de palmiye salatası menülerin en gözde seçeneği. Para birimleri rupi. 1 euro 38 rupi değerinde. Alışveriş merkezlerinde fiyatlar yüksek ama semt pazarları çok ucuz. En fazla sattıkları kaşmir kazaklar, şallar, renk renk pamuklu ve ipekli pareolar ve hasır çantalar. Pareolar 5-15 euro arası. Çantalar da 5-10 euro.

BİZE ULAŞIN